<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=1516017178694353&ev=PageView&noscript=1" />
Centrum Tance

České tanečnice dobývají svět!


České tanečnice dobývají svět!  

Belly Dancer of the Universe je nejznámější soutěží, ve které se zviditelnily jedny z největších hvězd orientálního tance - Jillina, Aziza nebo Sadie. A letos v ní uspěla i česká tanečnice Lenka Badriyah Zychová! Do Čech si z americké Long Beach dovezla bronzovou trofej a spoustu zážitků i nových zkušeností. Teď díky ní můžeme nahlédnout do zákulisí jedné z největších světových soutěží v orientálním tanci.

 

Když jsem se Badriyah vyptávala na její přípravy na soutěž a vlastně i na samotné rozhodnutí zúčastnit se, očekávala jsem, jak mi bude vyprávět o dlouhém rozhodování, zvažování a několikaměsíčním intenzivním tréninku. Kdepak! Ukázalo se, že být spontánní se opravdu vyplácí.

 

Loňský ročník byl pro Čechy také příznivý - česká tanečnice Shereen tehdy vyhrála hlavní kategorii, což byl jeden z faktorů, které Badriyah dodaly odvahy. Dál už to byla shoda šťastných náhod: nový kostým byl hotov, choreografie ve stylu raks sharqi také (a navíc splňovala limit soutěže) a na víkend 18.-19. února žádný plán. Poslední váhání zarazila maminka Badriyah, která se vždycky toužila podívat někam dál do zahraničí.

 

„Zvedla jsem telefon a zavolala mámě, zda by se mnou jela. Popravdě jsem doufala, že spíš řekne ne, aby mě to zchladilo a v klidu bych zůstala doma. Jenže máma řekla ano, a tak jsem se večer do soutěže přihlásila."

 

Všechno se seběhlo tak rychle, že Badriyah nikomu nic neřekla. O jejím výletě věděli jen její nejbližší. Vyhnula se tak tlaku okolí, které by bylo plné očekávání a vkládalo by do ní určité naděje. Takhle mohla být klidnější a nestresovat se tím, co si lidi pomyslí, když neuspěje, a možná i ten klid v duši způsobený „tajným" výletem přispěl k onomu velkému úspěchu.

 

 

Prostředí soutěže na Long Beach bylo velmi příjemné, stejně tak zákulisí, kde se jako soutěžící sešly tanečnice z celého světa. Byly mezi nimi např. Marta Korzun z Ukrajiny nebo Ashmina z Mexika, které obsadily první příčky. Z celkových 26 tanečnic byly po sobotním klání vyhlášeny čtyři finalistky a mezi nimi i Badriyah. V neděli pak Badriyah soutěžila ještě ve vedlejší kategorii „drum solo", kde jí ale provázela smůla v podobě poničeného kostýmu. Během tance se z kostýmu utrhl velký kámen a šňůrka s korálky, které se rozsypaly po pódiu a zabránily Badriyah, aby dotančila choreografii pořádně. I přes tuto „korálkovou nehodu" ale obsadila čtvrtou příčku kategorie, což je krásné umístění a také za něj jí patří obrovské gratulace.

 

Velké finále vyvrcholilo tancem čtyř finalistek, které postupně tančily na stejnou skladbu a improvizovaly na drum solo. Jediné, co Badriyah trochu kazilo dojem ze soutěže, bylo publikum, v němž seděli známí ostatních soutěžících a podporovali jenom je. Reakce na její tanec tak byly z publika poměrně chladné - je z daleka a v publiku měla jen maminku, i přes to ale uspěla, uchvátila porotu a vybojovala si v hlavní kategorii bronzovou trofej!

 

Tajný výlet se více než vydařil a dnes už Badriyah přijímá gratulace u nás v Čechách. Je to další velký úspěch české tanečnice ve světě a určitě nebyl poslední. Úspěch Badriyah by mohl být inspirací pro další váhavé tanečnice, aby neváhaly a šly do všeho spontánně a naplno. Není třeba vozit domů jen samá vítězství - jde o zážitky a zkušenosti. Badriyah své vyprávění o soutěži v Kalifornii uzavírá slovy:

 

„Byla to moc hezká zkušenost, poznala jsem spoustu úžasných tanečnic a mám na co vzpomínat. A hlavně jsem moc ráda, že jsem mamince splnila cestu do Ameriky! :-)"

Doporučit přátelům: