Centrum Tance logo

Johanka: Kočka s duší bylinkářky

Máš tanec v krvi. Tančí také někdo z rodiny?

S hudbou a uměleckou tvorbou, mají snad všichni co do činění. Kdo nehraje na nějaký nástroj, nezpívá v nějakém sboru, tančí, šije nebo jinak tvoří. Jeden děda hrál v Národním divadle, druhý v Mladoboleslavském orchestru a uměl i na varhany v kostele. Oba s babičkou vyučovali hru na klavír. Táta hrával v kapelách a maminka zpívala. Brácha se naučil hrát na kytaru i klávesy jen tak, podle sluchu (který má úžasný…myslím ten hudební :-), sestřenice Kristýnka maturovala na konzervatoři a také vyučuje tanec.

 

Jake je tvé oblíbené jídlo?

Ulítávám na italské a indické kuchyni, ale třeba i na sushi.

 

Máš ráda cestování?

Cestuji moc ráda. Neuvěřitelně si odpočinu na „motorkových“ i pěších výletech po české a slovenské krajině, mám ráda dovolené u moře, které člověka nabije energií po celém roce pobíhání s batohem na mezi prací, lekcemi a školou. Ohromně jsem si užila cestování po jižní Anglii i po Toskánsku, ale Nepál, to byla životní změna. Strávila jsem v Nepálu mezi usměvavými lidmi šest týdnů a právě tam jsem přišla na to, že a jak bych chtěla propojit relaxaci (a další věci, které znám) s tancem a vzniklo tančení Body&Mind.

 

Co čeká ženy na lekcích tančení Body &Mind?


Spousta relaxace a cíleného protahování, dynamická meditace, zaměření na ženskou energii a samozřejmě tanec. Mají možnost poznat působení rozmanité hudby a rytmů na duši a tělo, tanec procítit. Tento styl tance směřuje více do Vašeho nitra a jeho součástí není trénink choreografií. Díky rozdílnému přístupu k tanci je vhodný pro "věčné" začátečnice, různě pokročilé tanečnice a jsou vypsané lekce i pro úplné začátečnice. Komu nevyhovuje celou lekci pouze opakovat po lektorce, tomu doporučuji zkusit orientální tanec Body&Mind, nebo Flirt Dance Body&Mind. 

 

Co ráda děláš, když zrovna netančíš?

Dělá mi radost se stále vzdělávat. Jazykové kurzy, certifikace Lektorka tance, mezitím také poradenství zdravého životního stylu a tři roky Školy přírodní medicíny mi moc daly. Začátkem května 2016 jsem školu dokončila a už řeším, co se budu učit dále. S radostí se „hrabu“ v zemi – doma na balkóně pěstuji všechno možné, bylinky, květiny, rajčata i mrkev. Když mi zbyde chvilka, srovnám si tělo pilates, jógou nebo vzdušnou akrobacií. Mám ráda posezení s tanečnicemi z kurzů, letitými přáteli, nebo rodinou. A energii nabírám také spánkem.

Jakými tanečními styly jsi prošla?

Marně vzpomínám, kterými ne. :-) Ráda se vracím především ke kubánské salse a brazilské sambě.

Jací muži ti učarují?

Muži, kteří se umí zasmát i sami sobě a berou život s humorem. :-)

 

 

Máš nějaké oblíbené zvíře?

Zvířata mám ráda všechny, nejvíc kočky. Má Zrzka a Kvítko mě naučily odpočívat s radostí. Mají neuvěřitelný dar vycítit pocity člověka. Od smutku až po radost a chuť blbnout.

 

Jsi dobrá kuchařka?

Vařením a pečením ráda relaxuji. Nikdy snad neuvařím nic dvakrát stejně. :-) Jestli jsem v tom dobrá? Ať řeknou ti, kteří ochutnali.

 

Tvůj oblíbený dopravní prostředek a proč?

Nohy, vlak, motorka. :-) Střídavě.

 

Tvými kurzy už za ta léta, kdy učíš v CT, prošlo již mnoho tanečnic. Jak dlouho se věnuješ výuce orientální tance Body&Mind? Byla jsi v první, kdo začal BnM vyučovat... Jak je to dlouho? 

Orientální tanec učím od roku 2004, takže už jsem jedna z nejstarších lektorek CT. Orient Body&Mind od roku 2012 (13.5.2016 bylo výročí 4 roky od první otevřené lekce). Občas se dívám, jestli už mi na palci nevisí inventární číslo. :-) 

 

Baví tě více klasické lekce tance, nebo tanec BnM?

To nemohu přesně říct, každý styl je jiný a nacházím se v něm jinde. Klasické lekce mají více techniky, užívám si tvorbu i výuku choreografie a především moment, kdy si ji začnou užívat i tanečnice. Orient i Flirt Body&Mind je úžasný pokaždé v jiných ohledech. Baví mne vymýšlet cesty, jak se ženy během kurzu protáhnou, shodí ze sebe starosti a přitom se stále aktivně pohybují a i tanec každé z nich se vyvíjí, zlepšuje, dostává osobité kouzlo. Je důležité do tance zapojit důležitou techniku, která ale musí nenásilně vyplynout.

Nejvíc mne těší, když po jakékoli lekci přicházejí tanečnice, že si opět úžasně odpočinuly, vnímaly se v propojení s hudbou, nebo že je přestala bolet záda, břicho, čekají vytouženého potomka atd.

 

Učí se na lekci BnM choreografie? Mohou tam i ti, kteří nikdy netančili?

V lekcích Body & Mind choreografie nejsou. Hodně protahujeme, lehce posilujeme, připravujeme tělo na tanec a naprosto záměrně podporuji spíše osobité vyjádření tancem, hravost. Do kurzu se vždy během jeho začátku připojují tanečnice různých pokročilosti. Pro úplné začátečnice jsou aktuálně vypsané letní otevřené lekce. Tam mohou přijít i dámy, které ještě netančily, vše si vyzkoušet a poté se třeba připojit do navazujícího pravidelného kurzu.

 

V čem BnM zdravotně pomáhá?

Z vlastních slov tanečnic:

  • Lepší držení těla
  • Záda bez bolesti
  • Zdravá celá oblast pánve
  • Dýchání – prý i na astma
  • Otěhotnění – v každém mém kurzu každý semestr alespoň jedna tanečnice otěhotní, často i po delším snažení :-)
  • Vnímání těla – že jednotlivé části těla jde zapojovat do pohybu zvlášť, že je možné tělu naslouchat a nechat se jím vést
  • Klidnější spánek
  • Psychická pohoda

Doporučit přátelům: