Centrum Tance logo

Vilém Matyáš: Učím, co umím!

Vilém Matyáš je považován za jednoho z předních protagonistů zumby fitness na české scéně. Má stále plné lekce. Svůj fitness program rozšířil o závěsný systém TRX a kruhový trénink MOVE IT!. Je perfekcionista. Neodpustí nic sobě ani svým svěřencům. Efektivní trénink, skvělá motivace a viditelné výsledky práce ho přesně vystihují. Spokojeně vyhlížející a zcela propocení účastníci kurzů ho zahlcují otázkami a obracejí se k němu s důvěrou o pomoc s leckterým problém ohledně práce se svým tělem. Není tedy divu, že si Vilém přibral do svého repertoáru také pilates, PortDeBras a zcela unikátní osobní trénink, který není založen na získávání svalové hmoty, ale na zdravotně funkčním tréninku, který vrací ženy i muže zpět do aktivního života bez bolesti. To, že u toho ztratíte pár centimetrů v pase, přes boky a stehna je bonus pro vás.

Vilém Matyáš je muž, který nepotřebuje k dosažení cílů zázraky!

 

Něco na té zumbě je ...

Kdy jsi objevil svět fitness a vydal se touto cestou?

Byl jsem koncem roku 2009 osloven, zda nechci začít předcvičovat lekce zumba fitness. Na nabídku jsem kývl a šel naslepo na certifikační kurz. Myslel jsem si: "Vždyť jsem přeci tanečník, tak to pro mě bude brnkačka." Sobota 9 hodin ráno, plný sál budoucích instruktorů a první master class s Danielou Cavojec Česnekovou. Nevěděl jsem co dřív, nestíhal jsem kroky, nevěděl, která noha je levá, která pravá. Všude kolem mě usměvaví lidé, kteří křičeli jak v tranzu. Vůbec jsem nechápal, kde jsem se to ocitnul ... Nakonec jsem to vstřebal, začal si to užívat, pronikal do metodiky učení, atmosféry lekcí a docela dost mě to chytlo ... 

Baví tě stále zumba fitness? 

Na to se mě ptá hodně lidí. Musím říct, že jsem udělal několik zásadních rozhodnutí, díky kterým mě zumba fitness neustále baví a přestat s ní v žádném případě nechci. Tím nejzásadnějším rozhodnutím bylo důkladně zredukovat počty lekcí, z prvotních 20 týdně postupně až na nynější počet 6 lekcí za týden. Dalším rozhodnutím určitě bylo snažit se pravidelně navštěvovat master classy světových prezentérů a účastnit se různých inspirativních workshopů. Díky tomu mám stále inspiraci a chuť se rozvíjet.

Co tě přitáhlo k TRX a jaké nové světy se ti díky tomu otevřely?

TRX jsem objevil úplně náhodou, protože jsem spolupracoval s menším fitness studiem, kde byly jedny z prvních lekcí TRX v České republice. Ten systém mě naprosto nadchl. Ta jednoduchost a práce pouze s váhou vlastního těla mě učarovala. Záhy jsem byl na certifikaci a doslova se zamiloval. A jak se nečím dostanete do světa fitness, už není cesty zpět. Byl jsem "hladový" po nových informacích a stylech cvičení. Chtěl jsem vědět co nejvíc o tajích lidského těla. Ten "hlad" mě dodnes nepustil a stále si říkám jedno rčení: "vím, že nic nevím".

Z pohledu osobního trenéra ...

Jaký jsi měl první plán a cíl, když ses rozhodl být osobním trenérem? Změnila se nějak tvá představa v terénu od toho, co sis „vysnil“?

Rozhodnutí být osobním trenérem padlo ve chvíli, kdy jsem již nějakou dobu učil skupinové posilovací lekce. Na základě pozorování různých druhů klientů, množících se dotazů po lekci a různých konzultacích s klienty, kteří by cvičili rádi, ale měli strach, jsem se rozhodl, že osobní trénink je správná cesta otevřít svět fitness všem, kdo mají chuť na sobě pracovat a chtějí se někam posouvat. Začal jsem se aktivně vzdělávat, rozšířil jsem si obzor a teď vím, že k tomu, abych se udržel na špici, je neustálé vzdělávání důležité. Práce osobního trenéra je skvělá, rozhodně splnila to, co jsem si přál. Je to krásný pocit vidět spokojené klienty, kteří se zbaví bolestí zad, přestanou je bolet kolena, zhubnou, získají potřebnou kondici a sílu, nebo zlepší své dovednosti pro daný sport a jejich výkon roste. Na druhou stranu, spousta lidí moc nevidí tu práci okolo. Ono to není jen o tom, přijít na lekci a 60 minut se věnovat klientovi. Desítky hodin věnujete přípravě, studujete, chodíte na školení, píšete tréninkové plány, trénujete sami sebe. Takže i když je to práce krásná, je to práce velmi náročná.Vnímáš rozdíl mezi tím, co chtějí ženy jako tvé klientky oproti mužům, kteří se na tebe obrátí?

Asi to takhle nejde úplně říct. Každý klient má svá specifika, a ač často příjdou s podobným cílem, na základě diagnostiky a dalších pohybových testů často zjístíme, že by bylo potřeba začít třeba malinko jinak. Jako příklad mohu uvést, že klientka přijde s cílem zhubnout, ale když na vstupní lekci zjistíte, že trpí chronickými bolestmi kolen, je potřeba cíl lehce poupravit, zbavit se bolestí a pak se začít věnovat hubnutí. Ale vždy je to o domluvě mezi klientem a trenérem, je potřeba, aby se spoluprací byly spokojené obě strany a došly zdárně do vytouženého cíle.Jak se dívají klienti na to, že osobní trenér nepracuje v posilovně se stroji, nepobíhá kolem spoustu jiných lidí, z nichž leje pot proudem? Osloví je hned zpočátku intimita prostředí, ocení to, že jsou s tebou sami v sále a nikdo jiný je nevidí, neslyší ani „nehodnotí“, anebo jsou skeptičtí, zda vůbec mohou dosáhnout, toho, čeho chtějí, když „tady vlastně nic není“?

Vždy záleží, co klient od osobního tréninku čeká. Pokud za mnou přijde klient s tím, že chce být kulturista a připravovat se na závody, pak se s ním bohužel budu muset rozloučit, jelikož moje specializace a ani vybavení sálu není na takový trénink určeno. Když za mnou přijde kulturista, kterého bolí záda tak, že nemůže do posilovny ani dojít, mění se v tu chvíli situace. Takový klient bude rád, když bude moct být na sále sám, a nikdo nebude pozorovat to, že se snaží v leže na zádech naučit správně dýchat. Mohu říct, že klienti oceňují soukromí. Mohou se plně koncentrovat a nikdo je neruší. Myslím si, že Arnold Schwarzeneger zamlada by do Centra Tance nevkročil, ale dnes by si tu lebedil :).

V osobním životě se Vildovi daří znamenitě. Jeho počínání můžeme zhodnotit v jedné větě:

"Má to v hlavě srovnané."

Našel lásku svého života, s níž si rozumí. Našel i místo pro život, a proto kopnul do základů, aby mohli brzy bydlet ve vlastním. Těší se na narození prvního potomka ... a na jaře vysadí strom. Takže jako chlap má splněno! :)

 

Doporučit přátelům: