Nevíte si rady? Zavolejte nám na 266 190 300. Rádi Vám poradíme.

Salsa

Salsa si získává srdce všech, kteří ji okusí a poznají volnost projevu.
Můžete být dravá, laškovná, smyslná, něžná, romantická… prostě taková jaká jste Vy. Můžete být sami sebou.

"Máte ráda omáčku?“
Taková prostinká otázka by Vás neměla zaskočit. Začnete-li však rozebírat, nač se Vás dotazující ptá, zjistíte, že se Vám na jazyku převaluje mnoho chutí a nevíte, z kterých si vybrat. Jen si představte, kolik už jste jich během života ochutnala a vybrat jen jednu jedinou a s čistým svědomím říci, že ty ostatní opravdu nestojí za zmínku je zhola nemožné … Ta svíčková od babičky s brusinkami … možná ta smetanová s houbami … nejlepší je přeci rajská od maminky … mám raději sladkokyselé nebo více pikantní?
Salsa znamená v překladu „omáčka“. Jak jsme se Vám stačili naznačit v úvodu, omáček existuje nepřeberné množství.

Historie salsy a důležité mezníky
První kontakt se zemí původu salsy navázal slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Krištof Kolumbus (r. 1492). Zakotvil u břehů Karibiku v domnění, že nalezl novou cestu do Indie. Jakmile byl tento omyl vyvrácen, otevřely se Evropanům nové možnosti a příležitosti pro rozvinutí obchodních trhů.
Dříve než si osadníci Karibiku stačili uvědomit, že jsou terčem španělských šífů, pobřeží se již hemžilo nejen „bílou kůží“, ale také černými africkými otroky. Ostrovy Kuba a Puerto Rico byly obaleny směsicí domácí, evropské a africké kultury.
Rok 1511 se stal významným mezníkem, ve kterém africké rytmy, španělské a indiánské melodie daly vzniknout latinské hudbě. Vzhledem k tomu, že se Kuba dočkala nezávislosti až v roce 1898, lze v salse najít velký díl Afriky.
Paradoxně však největší popularizace salsy probíhala až ve dvacátém století v USA, kde je vzestup slávy spjat se společností Fania Records. Počátkem šedesátých let zastínil výsluní latinských rytmů rokenrol a slavná éra anglických Brouků – Beatles. Šedesátá a sedmdesátá léta opět ožila salsou, kterou v osmdesátých letech vystřídala jednodušší merenque. Devadesátá léta a následně i vstup do 21. století už opět patří jen a jen hříšnému tanci – salse.

Hudba a styly
Salsa je tanec „volného stylu“. Platí přímá úměra mezi počtem tanečníků a počtem stylů tance. Můžeme říci, že existuje přesně tolik tanečních stylů salsy jako je tanečníků, kteří ji tančí. Salsa v sobě slévá mnoho stylů. Její podobu ovlivnily africké rytmy jako rumba, francouzská contradanza (která byla domestikována Španěly a stala se z ní danza, jež se stala základem pro kubánský národní tanec), kubánský son a quaquanca, puertorická bomba a plena, dominikánská merenque, mambo obsahující prvky swingu, jazzu a big bandu, karibská cha-cha, hip-hop i break dance…
Nejčastěji se setkáte s Kubánskou salsou, Newyorskou salsou, L.A. salsou a ruedou.
V prapůvodu doprovázely tanec především bicí nástroje (bubny, bambusové a dřevěné paličky apod.), se zařazením popových prvků se přidávaly dechové nástroje jako trubka, trombón, flétna, klarinet, saxofón a nelze opomenout ani kontrabas či klavír.

Rozdíl mezi kubánskou a L.A. salsou spočívá především v orientaci pohybu - u kubánské salsy je pohyb páru během tance orientován po kruhu, kdežto v L.A. salse vychází pohyb páru z tzv. cross-body lead (křížového převedení), tedy přímočarého pohybu.

Reggaeton 

Úžasný taneční styl, který vás bude bavit. Je neskutečně sexy. Báječně uvolňuje boky, pánev a celé tělo. Je vázán na specifickou hudbu. Její rytmus vás dočista pohltí.

Pochází z Portorika. Za jeho předchůdce je považován reggae en espanol původem z Panamy. Reggaeton mísí prvky reggae a dancehall se styly typickými pro Latinskou Ameriku, jako jsou bomba, plena, salsa, merengue, latin pop, cumbia a bachata, stejně jako hip hop, R&B a electronicu. Má specifický rytmus a beat, označovaný jako "Dem Bow". 

Reggaeton má specifické hudební rysy, které jsou pro něj charakteristické. Můžeme zmínit výrazný bubnový podtext, jenž má pravidelný rytmus. Typické jsou i krátké pauzy a zpívané pasáže skoro bez doprovodu.

a) "dark reggaeton" ("temný reggaeton") – používá "temné" pozadí s výraznými bubny (beaty); častá jsou zvolání podobná těm, která používá rap; má blíže pak právě k němu a stylům jako hip hop a R&B.

b) "soft reggaeton" ("měkký reggaton") – charakteristické jsou pro něj zpívané pasáže; hudební doprovod není tak tísněný, striktní; stylově se pak blíží k rumbě, bachatě a POPu.

c) reggaeton gitano - tento styl se vyznačuje kombinací prvků reggaetonu a stylu romane gila (romská hudba) z Latinské Ameriky, který je trochu odlišný od toho evropského. Jedná se tak o mix bubnů a stylu, který používají například Gipsy Kings.

d) reggeton romantico - svým stylem se blíží bachatě, rumbě. Tvoří základní prvek pro styly jako je bachaton, rumbaton, cumbiaton nebo například salsaton. Zde se vytváří mix obou hudebních stylů.

e) reggaeton clásico - řadíme jej do středního vývojového období. Jedním z hlavních představitelů je Don Omar. Vyznačuje se jednotvárným beatovým podtextem, který doplňují pravidelné zpívané sloky.

f) reggaeton antiguo - je spjat s reggaetonem clásico. Jedná se spíše o charakteristiku prvních vznikajících zpěváků. Rytmicky je opět pravidelný s pravidelnými beaty, pauzami i zpívanými pasážemi.

g) reggaeton house - v dnešní době se rytmický podtext reggaetonu a jeho pravidelné sestavení beatů používá v řadě moderních hudebních stylů. Jedná se například o doplňující část nebo i o celý podtext. Mluvíme například o R&B, POPu, ale i třeba house. Právě ve spojení s elektro housem vzniká nový styl - moombahton. Dále jsou také v oblibě různé mixu elektro housu a reggaetonu. Reggaeton je přetvářen na původní styl house s opakovanými výraznými pasážemi, ovšem s elektro >nástroji

h) reggaeton dancehall - dancehall je obecně příbuzný styl reggaetonu. Bývá za něj také často zaměňován. Je oblíbený jako taneční hudba a často se vytváření mixy právě těchto dvou stylů pro taneční sestavy. Reggaeton zde tvoří rychlejší beatový podtext a dancehall nadstavbu.

i) reggaeton instrumentala - vyznačuje se pouze tím, že se jedná o instrumentální skladby, ve kterých dominují pravidelné, pro reggaeton charakteristické beaty.

j) reggaeton latin-oriental - tento styl navazuje na reggeton instrumentala. Jakýsi "výtažek" z jeho hudebního základu je vložen například do arabských písní v kombinaci s typickými orientálními nástroji. Dále slouží jako základ pro rumunské skladby, které jsou označovány (zatím nevím proč) jako "kuchek". Například Florin Dragusin. Všeobecně lze říci, že i některé rumunské styly jsou příbuzné reggaetonu - zde můžeme uvést například Florin Salam. V neposlední řadě také vznikají kombinace s indickou hudbou.

 
 
  • Počet nalezených kurzů: 0
Vyhledávám kurzy ...