Centrum Tance logo
Afro dance (in English)

Afro dance (in English)

(AP77446, dap kurz, začátek: 6. 4. 2022, konec: 22. 6. 2022)

Lekce bude vedená v angličtině, ale vzhledem k tomu, že tanec spojuje a není třeba slov, tak se nemusíte bát, že byste na lekci nestíhali, pokud vaše angličtina není úplně 100%. An approachable and committed dance instructor, a graduate of DANCE DEAL AND SPAN DANCE ACADEMY, who is keen to share his passion for dance with those… (pokračování níže)

středa 25. 05. | 20:00
60 minut

Fresh_Izzy
Fresh_Izzy
2 760 Kč

1 150 Kč

Lekce kurzu na sebe navazují kvůli výuce choreografie.

Afro dance (in English) O kurzu

Lekce bude vedená v angličtině, ale vzhledem k tomu, že tanec spojuje a není třeba slov, tak se nemusíte bát, že byste na lekci nestíhali, pokud vaše angličtina není úplně 100%.

An approachable and committed dance instructor, a graduate of DANCE DEAL AND SPAN DANCE ACADEMY, who is keen to share his passion for dance with those that He teaches,. Israel is able to run a stimulating, challenging and varied extra-curricular dance programmed across any schools where He teaches. He can create a classroom atmosphere where visitors are welcome and peer observation is the norm. On a Personal level, He is an ENERGETIC, PHYSICALLY FIT AND CONFIDENT dance instructor/teacher who has a successful track record of improving a student’s knowledge and understanding of dance irrespective of their ages. He has taught private schools; colleges and adult education centres. Adding to this, he has experience of teaching hip hop, contemporary, lyrical, naija flavour and of course Afro beat. He is relentlessly results orientated and is dedicated to achieving the highest possible standards across all curricular stages.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Co potřebujete na lekci?

Doporučujeme sportovní oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně. Do základní výbavy patří tričko s krátkým rukávem, top a legíny či kraťasy, jemným doplňkem může být šátek přes boky. Africké tance se tančí naboso. Při tanci se zapotíte, proto doporučujeme vzít si s sebou ručník a pití – vhodná je voda bez příchutě.

Fresh_Izzy

Fresh_Izzy

An approachable and committed dance instructor, a graduate of DANCE DEAL AND SPAN DANCE ACADEMY, who is keen to share his passion for dance with those that He teaches,. Israel is able to run a stimulating, challenging and varied extra-curricular dance programmed across any schools where He teaches. He can create a classroom atmosphere where…

Více na profilu lektora