<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=1516017178694353&ev=PageView&noscript=1" />
Centrum Tance
search
clear
Bharatanatyam

Michal Mach
Michal Mach

390

info Tento kurz již skončil,
proto není možné se do něj
přihlásit.

Bharatanatyam

O kurzu

Seminář v rámci Bolly-Orient Kempu 24.-25.11.2012 - "Pod křídly hvězd"

Indický klasický tanec bharatanátyam

Chcete zkusit něco skutečně exotického? Láká Vás zapojit do tance celé tělo a mysl? Přitahují Vás dávné kultury a tradice? Pokud jste si odpověděli kladně alespoň na jednu z otázek, tak vás tento seminář jistě nezklame.

Tanec bharatanátyam pochází z jižní Indie, z kraje plného nádherných chrámů, ve kterých se právě tento tanec dříve tančil. Tento tanec má velmi specifické postavení těla, které umožňuje vyváženě obsáhnout celý prostor kolem těla a dává pocit vnitřního klidu a rovnováhy. V tanci se využívá jak mimika (BHA - bháva), tak melodie (RA - rága), rytmus (TA - tála) v podobě rytmické práce chodidel a dramatické umění (NÁTYAM) využívající symbolických gest.

Sledováním všech těchto aspektů vzniká nádherný a zajímavý tanec, který Vás překvapí svou rozmanitostí a hloubkou.

V tomto semináři se seznámíte se základní technikou (adavu), rytmy a symbolickými gesty (mudry). Technika se poté spojí do krátké choreografie "Pushpanjali" ("Pozdrav květin")

 

Využijte speciální nabídky a kupte si Bolly-Orient Kemp permanentku na 4 semináře za 1390 Kč! Permanentku si můžete objednat ZDE.

Bharatanatyam

OBLEČTE SI HEDVÁBNÉ SÁRÍ, OZDOBTE SE ŠPERKY A ZAČNĚTE TANČIT! Staňte se tanečnicí oblečenou v prvotřídním hedvábném sárí, s bohatými šperky, tančící na překrásnou klasickou hudbu a konečky svých prstů vyprávějící příběhy z dávných časů, kdy po zemi chodili bohové a démoni. Říká se, že pomocí "muder" je možné popsat až na 5.000 slov. Tanec bharatanátyam tkví hluboce svými kořeny v bohatém mytologickém a kulturním dědictví Indie. S nadsázkou můžeme říct, že tento tanec nabízí to nejlepší z kultury starověké Indie.

Název tance Bharatanátyam je vlastně složeninou slov BHAva (výraz), RAga (hudba), TAla (rytmus) a NÁTYAM (dramatické umění). Z tohoto chrámového tance se postupně vyvinul překrásný sólový tanec s vysokou stylizací, důmyslnou technikou a nezměrnou hloubkou. Do jednoho harmonického celku se zde spojují všechny výše zmíněné aspekty. Složité rytmické vzory jihoindické klasické hudby tanečnice přesně vydupává svými chodidly, nad kterými má připevněné kotníkové rolničky. Sama je tedy svým způsobem součástí orchestru, a proto musí skladby dokonale znát. Melodii skladby doprovází pohybem celého těla, a to včetně pohybů hlavy a očí. Ve výrazových částech skladby, tanečnice doprovází text písně pomocí mimických a symbolických gest, neboli "muder" (pozic prstů). 

 

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál přes boky, penízkový šátek nedoporučujeme. S sebou je dobré mít pití (voda bez příchutě). Chtějí-li být dámy stylově oblečeny, doporučujeme tzv. „Pandžábí“, což jsou volné kalhoty přes které je dlouhá halena s krátkými rukávy. Šátek, který je nedílnou součástí pandžábí dobře poslouží jako šerpa pro zvýraznění pasu. Na čelo bindi nebo tiku.

Michal Mach

Michal Mach

Lektor jógy, který je uznaným držitelem titulu „P.G.D.Y.Ed.“ (Postgraduate Diploma in Yoga Education) = roční vysokoškolské  studium v Indii se zaměřením na pedagogiku jógy (Gordhandas Seksariya College of Yoga and Cultural Synthesis, Kaivalyadhama, Lonavla, Indie). Vyučuje didaktiku jógy na FTVS pod Doc. Strnadem učitele jógy nejvyšší třídy v ČR…

Více na profilu lektora