<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=1516017178694353&ev=PageView&noscript=1" />
Centrum Tance
search
clear
Rajasthánský tanec

Nivedita
Nivedita

590

info Tento kurz již skončil,
proto není možné se do něj
přihlásit.

Rajasthánský tanec

O kurzu

Rajasthánský tanec


"Tradice Rajasthánských lidových tanců je velmi bohatá. Jelikož oblast Rajasthánu je polopouštního až pouštního charakteru, tak jak to i v jiných kulturách bývá zvykem, tamější lid si jako protiváhu k drsnému a jednotvárnému životnímu prostředí vyvinul velmi barvité umělecké formy. Jistě si vybavíte bohatě zdobené široké sukně a šátky pošité malými zrcátky, korálky, doplněné patchworkem ap. Tak to je Rajasthán. No a esencí rajasthánské kultury jsou právě její lidové taneční formy a hudba. Máte se tedy na co těšit." (Nive bude učit mix stylů... bude to pro lidi taková ochutnávka)

Na tomto semináři se naučíté různé techniky a styly rajasthánského tance jako je například Ghoomar, Gair, nebo Geender.

Odkaz na videoukázku ZDE.

VÝHODNÁ CENA PRO ROZHODNUTÉ:

Při úhradě do 30.4. platí akční cena 390 Kč, od 1.5. do 31.5. platí cena 490 Kč a od 1.6. platí cena 590 Kč.

Indický folklór

KAŽDÝ KRAJ MÁ SVŮJ TANEC! Indie si své folklóry hýčká. Ctí tradice, a proto je jejich folklór velmi bohatý. Do Evropy se prosákly jen některé folkové tance: Bhangra, Garba, Lavani, Dandiya, Gondhal, Ganéš Vandana a některé techniky a styly rajasthánského tance. Každý z těchto tanců představuje jinou oblast, příležitost nebo roční období, hudbu, oděv, šperky i náboj.

Bhangra je folkový tanec z Pandžábu, státu na hranicích s Pákistánem.
Tančí se za zvuku velkého bubnu zavěšeného na krku, nazývaného dhol a za doprovodu folkového zpěvu. Jazykem je pak pandžábština, texty obsahují výkřiky typu hoi hoi hoi, balle balle (tanči, tanči!), chake de (jdi do toho!) apod. Tančí ji prevážně muži, kteří si uvazují kus látky kolem pasu přes kurtu (halenu) a na hlavě mají turban s chocholy zvané pagri, vše v zářivých barvách. Ženy pak oblékají barevná pandžábí (salwar kameez), tedy komplet širokých kalhot, dlouhých halen a neodmyslitelného velkého šátku.

Garba je tanec z Gujratu, který tančí muži i ženy. Tančí se do kruhu ve dvou stylech: s hůlkami dandies nebo bez nich, tedy s tleskáním. Často se také garba tančí kolem zapálené svíčky, která se umístí doprostřed kruhu. Tradičně se garbou slaví hinduistický festival Navratri, který trvá devět dní a devět nocí a patří k nejvýznamějším svátkům severní Indie. Jako kostým nosí devčata tzv. Chaniya choli, tedy širokou sukni, top a dumyslně naaranžovaný široký šátek. Chaniya choli je pestrobarevná s velkým množstvím zrcátek, korálků a vyšívání. Muži pak oblékají kafni pyjamas s kediyu – široká a kruhová halena nad kolena – a pagri – turban s chocholem.
Garba je oblíbená zejména mezi mládeží a gudzratskou diasporou. Garba a Dandiya Raas se tančí ve Spojených státech, kde více než dvacet univerzit pořádá mohutné Raas Garba soutěže s profesionálními choreografy. Garba se také tančí ve Velké Británii, kde gudzratské komunity organizují taneční noci. V neposlední řadě je rozšířená v Kanadě – největší oslava Navratri v Severní Americe se pořádá v Torontu.
Tanečníci říkají "Ae Hallo", což znamená "Pojďme! Začínáme!"

Lavani je proslavený tanec z Maharastry. Tančí se do rytmu indického bubnu dholak. Je znám zejména pro svůj silný rytmus a erotické motivy – většinou vypráví o lásce mezi mužem a ženou. Lavani se vyvinulo z folklórního divadla Maharastry.
Lavani se tančí v devítimetrovém sárí; Nivedita ukáže jak jej navázat, proto kdo má sárí, nechť si jej přinese. Místo tradičního devítimetrového stačí spojit dvě normalní. Pohodlnější variantou úboru pro všechny tance je pak pohodlná sukně či tepláky, popřípadě indické pandžábí.

Tanec Dandiya je tradiční folklórní tanec, který se tančí v průběhu "Navaratri" (devíti nocí) ve státě Gujarat v Indii. Specifikací pro tanec je zejména pestrost kostýmů a hůlek, které si tanečníci berou na scénu, a také masivní počet tanečníků v komplexním programu. Hůlkám se říká „Dandiya“, od čehož je odvozen i název tance, hůlky jsou vnímány jako účelná a zároveň krásná taneční dekorace, neboť cílem je ozdobit hůlky, aby vypadaly co možná nejatraktivněji.
Jedná se o kruhový tanec, při kterém se hýří energií a rychlejšími pasážemi. Tančí jej muži a ženy zároveň a věříme, že si jej opravdu užijete!

Rajasthánský tanec
Tradice Rajasthánských lidových tanců je velmi bohatá. Jelikož oblast Rajasthánu je polopouštního až pouštního charakteru, tak jak to i v jiných kulturách bývá zvykem, tamější lid si jako protiváhu k drsnému a jednotvárnému životnímu prostředí vyvinul velmi barvité umělecké formy. Jistě si vybavíte bohatě zdobené široké sukně a šátky pošité malými zrcátky, korálky, doplněné patchworkem ap. Tak to je Rajasthán. No a esencí rajasthánské kultury jsou právě její lidové taneční formy a hudba.
- různé techniky a styly rajasthánského tance: Ghoomar, Gair, nebo Geender. Odkaz na videoukázku ZDE.

Tanec z Maharáštry
Gondhal
styl je vzdělávací, zábavný a tradičně důležitý. Předpokládá se, že pokud se Gondhal provádí v domě během významné příležitosti jako je svatba a oslava, pak se náš život nestane chaotickým.
Tím, že se v plném rozsahu vykoná Gondhal v tradičním pojetí, získávají ctitelé požehnání bohyně Renuky nebo Tulajabhavani. Gondhal je jedním z několika důležitých ukázek lidového umění Maharashtry, který se stal nedílnou součástí života lidí.
Gondhal tančí muži i ženy.
Hudba je zpravidla energická, svižná a rychlá.

Ganéš Vandana je vyvolání Shri Ganesha (Hinduistický bůh všeho počátku). Ganéša je rovněž Bůh vědění, vyššího umění a čisté inteligence kromě jiných četných kvalit, které jsou mu připisovány. Říká se, že žádná modlitba nenese ovoce, pokud se nejprve nevyvolá jméno Ganéša. 
Hinduisté recitují Ganéš Vandana na začátku náboženského rituálu nebo jim slouží k označení začátku nového mezníku, např. je dobré Ganéš Vandanou označit nový začátek v životě, tančí se zpravidla na začátku nebo na konci show. Tanec je populární během festivalu ganpati v Indii, kde jej provádí dohromady muži i ženy a používají při něm lazim (speciální nástroj).
Hudba je zpravidla velmi rychlá. Tanec na začátku a konci vystoupení; zpravidla na rychlé a pěkné skladby.

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál přes boky, penízkový šátek nedoporučujeme. S sebou je dobré mít pití (voda bez příchutě). Chtějí-li být dámy stylově oblečeny, doporučujeme tzv. „Pandžábí“, což jsou volné kalhoty přes které je dlouhá halena s krátkými rukávy. Šátek, který je nedílnou součástí pandžábí dobře poslouží jako šerpa pro zvýraznění pasu. Na čelo bindi nebo tiku.

Nivedita

Nivedita

Nivedita Badve je mladá dynamická učitelka indických tanců. Pochází ze státu Maharasthra, z města kousek od dynamické Bombaje, státu, který spojuje to nejlepší ze severu i jihu Indie. Od útlých dětských let se učila klasickému indickému tanci bharatanatyam a folklórním tancům Maharasthry a přilehlých států: Lavani, Garba a Ganghra. Tanec si…