Centrum Tance
Orientální tanec: Pokročilí

Orientální tanec: Pokročilí

(OB63222, pravidelná výuka, začátek: 2. 10. 2019, konec: 12. 2. 2020)

Budeme rozvíjet pohybové vlohy pomocí břišního tance, zlepšovat motorické schopnosti, soustředěnost i paměť skrze učení se novým pohybovým výrazům a kombinacím. Naučíte se základním tanečním pohybům (nejenom břišního tance, ale i baletu), získáte správný technický základ i pro vzdělávání se v jiných tanečních směrech. Budeme se… (pokračování níže)

středa 29. 01. | 18:30
75 minut

Jana Bagarová
Jana Bagarová
2 890 Kč

485

Orientální tanec: Pokročilí O kurzu

Budeme rozvíjet pohybové vlohy pomocí břišního tance, zlepšovat motorické schopnosti, soustředěnost i paměť skrze učení se novým pohybovým výrazům a kombinacím. Naučíte se základním tanečním pohybům (nejenom břišního tance, ale i baletu), získáte správný technický základ i pro vzdělávání se v jiných tanečních směrech. Budeme se učit vnímat rytmus, interpretovat hudbu a rozeznávat její emoční náladu a na ní stavět vlastní taneční projev, ladnost a eleganci - rozvíjet umělecké a estetické cítění. Seznámíte se s různými fúzemi břišního tance a také se dozvíte, v jakých dalších tanečních stylech najdete prvky břišního tance (hiphop, twerk, pole dance, gogo dance, …) a ze kterých stylů naopak moderní břišní tanec čerpá (balet, jazz, salsa, flamenco …). 
Získáte také cenné informace o historii břišního tance a jeho vývoji, o jeho současných trendech a stylech. Budete mít přístup k novinkám, aktivitám a projektům současného břišního a orientálního tance.

Orientální tanec formuje ženské tělo (posiluje pánevní dno, odbourává bolesti zad), posiluje sebevědomí, posilňuje osobnost, odbourává pochybnosti o sobě a učí akceptovat své tělo a rozvíjí fantazii. 

Orientální tance

Za kolébku orientálního tance, který známe dnes, je považován Egypt. Orientální tanec má bohatou historii a říká se o něm, že je to nejstarší tanec na světě. (i když tenkrát pravděpodobně nevypadal tak esteticky jako dnes.) Na jeviště se dostal díky kabaretům v Káhiře a jeho sláva zářila především díky kinematografii v době takzvané zlaté éry (golden age). 

Druhy orientálního tance:

  • Folklór (saidi, hagala apod.)
  • Baladi (tradiční styl orientálního tance)
  • Oriental (jevištní styl orientálního tance)
  • Fusion (moderní forma orientálního tance s rekvizitami – se závojem, křídly, hedvábnými vějíři apod.)

Hudba pro orientální tanec je velmi rozmanitá a plná nádherných arabských rytmů hraných na buben ve tvaru přesýpacích hodin – na darbuku. Melodickou linku tvoří tradiční nástroje kanoun nebo oud, případně jiné modernější melodické nástroje. 

Kostýmy na orientální tanec jsou nedílnou součástí šatníku každé tanečnice. Pro styly oriental a fusion můžeme zvolit dvoudílný kostým s odhaleným břichem, pro folklórní styly a baladi je vhodnější obléknout si tradiční galabeu, případně kostým, který je přímo určený pro daný folklórní styl tance. Líčení je v orientálním tanci výrazné a podtrhuje krásu, smyslnost a ženskost. 

Proč začíst s orientálním tancem? Orientální tanec přináší radost a uvolnění, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí. Zlepšuje pohyblivost a koordinaci celého těla, posiluje svaly pánevního dna a formuje postavu.

Základní taneční pohyby: 

  • Jemné pohyby (kroužky, osmičky, vlnění tělem apod.)
  • Paže (krásné orientální paže dokreslující pohyb boků)
  • Akcenty a shimmy (akcenty a třasy tělem – oblíbená esence orientálního tance)
  • Kroky a otočky (základní arabský krok a mnoho dalších zajímavých tanečních pohybů po prostoru)

Zdroj: Katka Derouet

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál nebo šátek přes boky. S sebou je dobré mít pití.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Jana Bagarová

Jana Bagarová

Moje motto: "Tanec je mou velkou vášní. Díky němu mohu vyjádřit vše, co se ve mně odehrává…“ O mně v kostce Jmenuji se Jana Bagarová, můžete mě znát pod uměleckým jménem Jayanti. Již od útlého věku se věnuji tancování, cvičení, zpěvu a herectví. Po vystudování Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně jsem se začala věnovat více cestování…

Více na profilu lektora