Centrum Tance logo
Orientální tanec s rekvizitami: mírně pokročilí a výše

Orientální tanec s rekvizitami: mírně pokročilí a výše

(OB68862, pravidelný kurz, začátek: 7. 7. 2020, konec: 28. 7. 2020)

Co vás v tomto letním minikurzu čeká?Úterý 7. 7. -  Popík - Jsme veselé, jsme hravé :-). Na této lekci se naučíte krátkou choreografii "Egyptský Popík". V tomto stylu se čerpá z klasického orientu. Prvky se používají stejné od kroužků, osmiček, twistů, akcentů a shimmy, až po rozmanité krokové variace. Úterý 14. 7. - Tanec se… (pokračování níže)

úterý 14. 07. | 19:00
60 minut

Milena Vyparinová
Milena Vyparinová
650 Kč

490 Kč

Orientální tanec s rekvizitami: mírně pokročilí a výše O kurzu

Co vás v tomto letním minikurzu čeká?

Úterý 7. 7. -  Popík
- Jsme veselé, jsme hravé :-). Na této lekci se naučíte krátkou choreografii "Egyptský Popík". V tomto stylu se čerpá z klasického orientu. Prvky se používají stejné od kroužků, osmiček, twistů, akcentů a shimmy, až po rozmanité krokové variace. 

Úterý 14. 7. - Tanec se závojem
Na této lekci se naučíte krátkou choreografii s velmi oblíbenou rekvizitou "závojem". Tato rekvizita má bohatou historii a v arabském světě bývá jako součást oděvu. V taneční podobě se se závojem různě točí, přehazuje a vytvářejí se plynulé pohyby. 

Úterý 21. 7. - Tanec s Woi Poi
Na této lekci se naučíte krátkou choreografii s rekvizitou "Woi Poi". Tato rekvizita se skládá z kuličky na provázku a hedvábného závoje. Při tomto tanci se využívá prodloužení závoje, různě se s ním točí a vytvářejí se plynulé pohyby. 

Úterý 28. 7. - Hedvábné vějíře
Na této lekci se naučíme krátkou choreografii s "Hedvábnými vějíři", které jsou velmi oblíbenou rekvizitou. Každý vějíř je zakončený hedvábným závojem. Při tanci se využívají kmitavé i plynulé pohyby tohoto závoje. 

Pomůcky budou na místě k zapůjčení!

Lekce jsou vhodné pro všechny pokročilosti od mírně pokročilých a výše.

Lekce lze zakoupit i jednotlivě. 

Orientální tanec s rekvizitami

Tanec se závojem

Závoj je krásným (nejen) tanečním doplňkem a má svoji bohatou historii. Dodnes je tato rekvizita součástí vystoupení raks sharki (netančí se s ním na celou skladbu, jen na úvodní část (většinou rytmus malfuf) a poté závoj tanečnice odhodí). Závoj tanci dodává magický nádech a lehkost, což významně dokresluje charakter stylu raks sharki. V Egyptě se závoj používá na zpestření nástupu tanečnice na jeviště, mimo Egypt (zejména v Americe) získal tanec se závojem úplně jinou dimenzi. Tanečnice vytvořily mnoho propracovaných pohybů a variací, a tak zde závoj má svou zásadní roli a přestal být vnímán jako pouhý doplněk. V tomto případě můžeme mluvit o moderním přístupu k tanci se závojem (zejména na moderní fusion skladby) a závoj zde není jen součástí úvodu, ale používá se v průběhu celého vystoupení.  

Tanec s hedvábnými vějíři

Hedvábné vějíře, neboli anglicky „fan veils“, nejsou historicky součástí blízkovýchodní kultury. Tato rekvizita se do Evropy, a dalších států, dostala z Asie (Čína, Japonsko, Korea, Vietnam), kde má tanec s vějířem bohatou tradici.

Tanec s křídly ISIS

Křídla Isis jsou další novodobou taneční rekvizitou a pravděpodobně za jejich vznik vděčíme Američanům. Později s odkazem na bohyni Isis a její vyobrazení s křídly byla tato rekvizita pojmenována „křídla Isis.“

Tanec s voi poi

„Poi“ znamená v překladu míč. Pochází z Nového Zélandu od Maorů. Poi je forma žonglování – točení míčků připevněných na provázcích, které vytváří různé obrazce a tvary (světelné poi, ohnivé poi apod.). „Voi poi“ je označení pro tanec s poikou s připevněným závojem.

Tanec s holí

Tanec s holí, neboli raks al assaya, se zapojuje do stylu saidi, případně baladi nebo ghawazee.

Tanec s melayou

Tanec s melayou (Millayah Laff) byl vytvořený Mahmoudem Redou. Zasadil ho do oblasti Alexandrie, proto se také pro tento tanec používá název Iskanderani. Millayah (Melaya) Laff znamená v překladu zavinovačku (zabalovací prostěradlo). Předchůdcem byl „habarah“ z 19. století. Millayah byla velmi běžným doplňkem žen v letech 1930-1960. Tento šál nosily bint el balad – dcery země (městské ženy z oblasti delty a Suezského kanálu) a byl vyrobený z bavlny, hedvábí nebo vlny. Původně byl velmi dlouhý a postupem času se zkrátil na 2,75 x 1,5 metru. Nosil se společně s burkou. Mladší generace se postupně vzdala nošení millayah, takže tuto tradici už v Egyptě v dnešní době pravděpodobně nenalezneme. Mahmoud Reda se inspiroval ženami, které hrdě nosily svoji millayah, byly krásné, inteligentní, temperamentní a půvabné. Proto vytvořil tanec, který vyjadřoval charakter bint el balad a vlastní kroky, které napodobovaly jejich pohyby, chování a jednání. Snažil se zachovat pravou podstatu této tradice.
Tanec s melayou nemusí být vždy jen součástí iskanderani, ale tanečnice si ji může vzít i na baladi jako módní doplněk. 

Zdroj: Katka Derouet

 

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál nebo šátek přes boky. S sebou je dobré mít pití.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Milena Vyparinová

Milena Vyparinová

Jak jsem se dostala k orientálnímu tanci? Od dětství jsem postupně vystřídala různé styly tanců: moderní, výrazový, balet, gymnastiku, aerobic a nejdéle (10 let) společenský tance. Jednou jsme se s kamarádkou rozhodly vyzkoušet orientální tanec. Postupně se mi dostal pod kůži a zůstala jsem u něj až doteď. Proč jsem si zvolila zrovna orientální…

Více na profilu lektora