Centrum Tance logo
Orientální tanec s rekvizitami

Orientální tanec s rekvizitami

(OB69469, pravidelný kurz, začátek: 4. 8. 2020, konec: 25. 8. 2020)

Co vás v tomto letním minikurzu čeká? 4.8. - Saidi s holí  Na této lekci se naučíte jednoduchou choreografii "Saidi". Egyptské Saidi s holí je folklorní tanec, kde tanečnice naznačuje boj se zbraní. Hůlka může být rovná i na konci zahnutá a používá se k různému točení a poklepům o zem i tělo. Saidi je zemitý, ale veselý tanec.… (pokračování níže)

úterý 11. 08. | 19:00
60 minut

Milena Vyparinová
Milena Vyparinová
650 Kč

490 Kč

Orientální tanec s rekvizitami O kurzu

Co vás v tomto letním minikurzu čeká?

4.8. - Saidi s holí 

Na této lekci se naučíte jednoduchou choreografii "Saidi". Egyptské Saidi s holí je folklorní tanec, kde tanečnice naznačuje boj se zbraní. Hůlka může být rovná i na konci zahnutá a používá se k různému točení a poklepům o zem i tělo. Saidi je zemitý, ale veselý tanec. 

11.8. - Tanec se šavlí 

Na této lekci se naučíte jednoduchou, krátkou choreografii "se šavlí". Tanec se šavlí pochází z Turecka a je pro diváky velmi efektní. Při tanci se využívají bojové pózy, výpady, kroky s naznačováním boje a balancování šavle na různých částech těla např. na hlavě, rameni, bocích aj. Důležité je tančit a nedovolit, aby šavle spadla. 

18.8. - Drum sólo 

Na této lekci se naučíte, krátkou choreografii "Bubnové sólo". Tento tanec je nejvíce vzrušující, ukazuje co může dokázat ženské tělo. Během bubnového sóla využívá tanečnice akcenty, třasy, shimmy různými částmi těla, jak hrudníkem, boky, tak břichem... 

25.8. - Tanec s Isis křídly 

Na této lekci se naučíte jednoduchou, krátkou choreografii s velmi efektní rekvizitou "Křídla bohyně Isis". Jde o dva půlkruhové skládané závoje připevněné na krku jako náhrdelník. Jeho okraje jsou prodloužené tyčkami. Pro diváka křídla vytváří pohyb překrásného motýla. 

Pomůcky budou na místě k zapůjčení!

Lekce jsou vhodné pro všechny pokročilosti od mírně pokročilých a výše.

Lekce lze zakoupit i jednotlivě. 

Orientální tanec s rekvizitami

Tanec se závojem

Závoj je krásným (nejen) tanečním doplňkem a má svoji bohatou historii. Dodnes je tato rekvizita součástí vystoupení raks sharki (netančí se s ním na celou skladbu, jen na úvodní část (většinou rytmus malfuf) a poté závoj tanečnice odhodí). Závoj tanci dodává magický nádech a lehkost, což významně dokresluje charakter stylu raks sharki. V Egyptě se závoj používá na zpestření nástupu tanečnice na jeviště, mimo Egypt (zejména v Americe) získal tanec se závojem úplně jinou dimenzi. Tanečnice vytvořily mnoho propracovaných pohybů a variací, a tak zde závoj má svou zásadní roli a přestal být vnímán jako pouhý doplněk. V tomto případě můžeme mluvit o moderním přístupu k tanci se závojem (zejména na moderní fusion skladby) a závoj zde není jen součástí úvodu, ale používá se v průběhu celého vystoupení.  

Tanec s hedvábnými vějíři

Hedvábné vějíře, neboli anglicky „fan veils“, nejsou historicky součástí blízkovýchodní kultury. Tato rekvizita se do Evropy, a dalších států, dostala z Asie (Čína, Japonsko, Korea, Vietnam), kde má tanec s vějířem bohatou tradici.

Tanec s křídly ISIS

Křídla Isis jsou další novodobou taneční rekvizitou a pravděpodobně za jejich vznik vděčíme Američanům. Později s odkazem na bohyni Isis a její vyobrazení s křídly byla tato rekvizita pojmenována „křídla Isis.“

Tanec s voi poi

„Poi“ znamená v překladu míč. Pochází z Nového Zélandu od Maorů. Poi je forma žonglování – točení míčků připevněných na provázcích, které vytváří různé obrazce a tvary (světelné poi, ohnivé poi apod.). „Voi poi“ je označení pro tanec s poikou s připevněným závojem.

Tanec s holí

Tanec s holí, neboli raks al assaya, se zapojuje do stylu saidi, případně baladi nebo ghawazee.

Tanec s melayou

Tanec s melayou (Millayah Laff) byl vytvořený Mahmoudem Redou. Zasadil ho do oblasti Alexandrie, proto se také pro tento tanec používá název Iskanderani. Millayah (Melaya) Laff znamená v překladu zavinovačku (zabalovací prostěradlo). Předchůdcem byl „habarah“ z 19. století. Millayah byla velmi běžným doplňkem žen v letech 1930-1960. Tento šál nosily bint el balad – dcery země (městské ženy z oblasti delty a Suezského kanálu) a byl vyrobený z bavlny, hedvábí nebo vlny. Původně byl velmi dlouhý a postupem času se zkrátil na 2,75 x 1,5 metru. Nosil se společně s burkou. Mladší generace se postupně vzdala nošení millayah, takže tuto tradici už v Egyptě v dnešní době pravděpodobně nenalezneme. Mahmoud Reda se inspiroval ženami, které hrdě nosily svoji millayah, byly krásné, inteligentní, temperamentní a půvabné. Proto vytvořil tanec, který vyjadřoval charakter bint el balad a vlastní kroky, které napodobovaly jejich pohyby, chování a jednání. Snažil se zachovat pravou podstatu této tradice.
Tanec s melayou nemusí být vždy jen součástí iskanderani, ale tanečnice si ji může vzít i na baladi jako módní doplněk. 

Zdroj: Katka Derouet

 

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál nebo šátek přes boky. S sebou je dobré mít pití.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Milena Vyparinová

Milena Vyparinová

Jak jsem se dostala k orientálnímu tanci? Od dětství jsem postupně vystřídala různé styly tanců: moderní, výrazový, balet, gymnastiku, aerobic a nejdéle (10 let) společenský tance. Jednou jsme se s kamarádkou rozhodly vyzkoušet orientální tanec. Postupně se mi dostal pod kůži a zůstala jsem u něj až doteď. Proč jsem si zvolila zrovna orientální…

Více na profilu lektora