<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=1516017178694353&ev=PageView&noscript=1" />
Centrum Tance
Začíná 26. 08. 2019
Technika Jamily Salimpour

Technika Jamily Salimpour

(OP62615, seminář, začátek: 26. 8. 2019, konec: 26. 8. 2019)

Na konci 40. let minulého století začala Jamila Salimpour vyučovat orientální tanec v Kalifornii, ve Spojených Státech. Tanec se naučila pozorováním egyptských tanečnic zlaté éry, mimoto se učila i od arabských přistěhovalců přímo v Americe. Jako vůbec první tanečnice vnesla do tance strukturu a názvosloví. Orientální tanec… (pokračování níže)

pondělí 26. 08. | 19:00
120 minut

Zafar
Zafar

390

Technika Jamily Salimpour O kurzu

Na konci 40. let minulého století začala Jamila Salimpour vyučovat orientální tanec v Kalifornii, ve Spojených Státech. Tanec se naučila pozorováním egyptských tanečnic zlaté éry, mimoto se učila i od arabských přistěhovalců přímo v Americe. Jako vůbec první tanečnice vnesla do tance strukturu a názvosloví. Orientální tanec popularizovala pro západní svět a do velké míry společně s dcerou Suhailou ovlivnila to, jak dnes vlastně orientální tanec vypadá. Vytvořením unikátní show Bal Anat v roce 1968 inspirovala mnoho tanečnic v USA a odstartovala tak vývoj zcela nových stylů - Tribal bellydance. Výuka orientálního tance podle Jamily Salimpour rozvíjí techniku, schopnost improvizace, porozumění hudbě, kultuře a historii. Zásadní součást výuky je hra na prstové činelky, kterou považovala za základní dovednost každé tanečnice.

Seminář je vhodný jak pro zkušené, kteří si rozšíří obzory, vylepší techniku a muzikalitu a naučí se spoustu nového. Zároveň je perfektní i pro začátečníky, pro které je tato technika jedním z nejlepších možných způsobů, jak se naučit tančit s pevnými základy.

Orientální tance

Za kolébku orientálního tance, který známe dnes, je považován Egypt. Orientální tanec má bohatou historii a říká se o něm, že je to nejstarší tanec na světě. (i když tenkrát pravděpodobně nevypadal tak esteticky jako dnes.) Na jeviště se dostal díky kabaretům v Káhiře a jeho sláva zářila především díky kinematografii v době takzvané zlaté éry (golden age). 

Druhy orientálního tance:

  • Folklór (saidi, hagala apod.)
  • Baladi (tradiční styl orientálního tance)
  • Oriental (jevištní styl orientálního tance)
  • Fusion (moderní forma orientálního tance s rekvizitami – se závojem, křídly, hedvábnými vějíři apod.)

Hudba pro orientální tanec je velmi rozmanitá a plná nádherných arabských rytmů hraných na buben ve tvaru přesýpacích hodin – na darbuku. Melodickou linku tvoří tradiční nástroje kanoun nebo oud, případně jiné modernější melodické nástroje. 

Kostýmy na orientální tanec jsou nedílnou součástí šatníku každé tanečnice. Pro styly oriental a fusion můžeme zvolit dvoudílný kostým s odhaleným břichem, pro folklórní styly a baladi je vhodnější obléknout si tradiční galabeu, případně kostým, který je přímo určený pro daný folklórní styl tance. Líčení je v orientálním tanci výrazné a podtrhuje krásu, smyslnost a ženskost. 

Proč začíst s orientálním tanec? Orientální tanec přináší radost a uvolnění, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí. Zlepšuje pohyblivost a koordinaci celého těla, posiluje svaly pánevního dna a formuje postavu.

Základní taneční pohyby: 

  • Jemné pohyby (kroužky, osmičky, vlnění tělem apod.)
  • Paže (krásné orientální paže dokreslující pohyb boků)
  • Akcenty a shimmy (akcenty a třasy tělem – oblíbená esence orientálního tance)
  • Kroky a otočky (základní arabský krok a mnoho dalších zajímavých tanečních pohybů po prostoru)

Zdroj: Katka Derouet

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál nebo šátek přes boky. S sebou je dobré mít pití.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Zafar

Zafar

Zafar se orientálnímu tanci začal věnovat před lety v jabloneckém studiu Tasmina. Záhy se zúčastnil nemála vystoupení nejen v Jablonci nad Nisou a okolí, ale též v Praze nebo Mladé Boleslavi. Se styly Tribal fusion a American tribal style se poprvé seznámil díky Youtube a tyto dva taneční styly mu takřka učarovaly. Nejdříve studoval u Martiny…

Více na profilu lektora