Centrum Tance
 • Základní informace

  Samba pochází z portugalského slova „semba“ a znamená božskou tanečnici. Její nejznámější podobou je ta, která se tančí na karnevalech po celé Brazílii. Proto dostala název Karnevalová samba.

  Existuje mnoho druhů samby. Některé párové a jiné sólové. Každý styl samby je něčím specifický a používá trošku odlišnou hudbu, ale všechny mají společný základní sambový 2/4 rytmus, který udávají perkuse jako bonga, maraca, bambusové tyčky atd.. Rychlost je také u každého stylu jiná. Např. karnevalová samba je nejrychlejší a pohybuje se i přes 60 taktů za minutu. Její kolegyně Axe je o poznání pomalejší, kolem 50 taktů za minutu, ale zase využívá jiné figury, takže temperament tanečník určitě neztratí.

  Karnevalová samba je nejznámější. Její základní krok se po světě učí pod názvem batucadas a dokáže rozkmitat pánev až do extáze. Pánev je v sambě tou nejdůležitější částí těla. Karnevalová samba nemá velké množství kroků, ale to je vykompenzováno krásnými kostýmy tanečnic a tanečníků, kteří předvádějí dokonalé provedení těch pár prvků, které karnevalová samba skýtá. Ze všech druhů samby je tou nejrychlejší, a proto je opravdu na co se dívat. Protože karneval je záležitostí několika dnů, dochází samozřejmě k částečné únavě. Proto existují i prvky jakoby pro odpočinek, kdy nabírají tanečníci energii na další pekelně rychlé kolo. Vycházejí z pohupů v kolenou a nártech a učí se jako první, protože jsou nenáročné.

  Axé je moderní styl samby, který zažíval největší slávu někdy kolem roku 2002. Hudba a tanec axé má svůj původ na severovýchodě Brazílie, ve státě Bahia. Slovo Axé je původně pozdravem v jazyce náboženství candomblé a umbanda, a znamená pozitivní energii. Svůj nový význam pak získalo ve spojení Axé-music.
  Hudba axé vzešla z rytmu samby, zjednodušeně se dá říci, že se jedná o „sambu s choreografií“. Veškeré skladby typu axé mají svoji vlastní choreografii, která vychází z textu a vyznačuje se charakteristickými variacemi a pohyby. Tanečník vyjadřuje text písně na kterou tančí. Často zahrnuje sambové kroky, avšak není to pravidlem. Najdeme tam i prvky disko dance, hip hopu a typické karnevalové samby. Jedná se o příjemně sladěnou všehochuť. Její tempo je pomalejší, ale neznamená to, že by byla méně náročná na výdrž. Právě naopak. Díky různorodým prvkům je velmi temperamentní a leckdy na výdrž náročnější než hodina aerobiku.
  Styl tanečních choreografií může být odlišný v závislosti na regionu, odkud pochází. Někde se tento styl tance nazývá též „lambaérobica“.
  Cílem tohoto tance je předávat energii, radost a uvolnění. Choreografie bývají jednoduché, hudba veselá, tanec je nabitý smyslností, a navíc se jedná o skvělou aerobní aktivitu.

  Párová samba

  Soutěžní
  Od brazilské samby se liší hlavně tím, že je to tanec v neustálém napětí těla. Brazilská samba je proti tomu typická svým uvolněným projevem. Objevují se v ní typické sambové prvky jako batucadas, ale jejich technika je upravená. Brazilci by z ní asi nebyli příliš nadšení, ale berme to jako další druh samby.

  Párová – brazilská
  Evropanovi připomíná obcházením a skladbou kroků trošku argentinské tango, ale nenechme se mýlit. Ač má nejspíš podobné základy, je to plnohodnotný tanec a hlavně v podání brazilců je opravdu na co se dívat.

  Hudební doprovod
  Rytmus samby se odehrává ve 2/4 nebo 4/4 taktu, základní tempo 50 taktů za minutu může být lehce zaměněno za tempo mírnější i rychlejší 48-60 taktů za minutu. Rytmus udávají bicí nástroje bonga, maraca, bambusové tyčky ad.

  Zajímavost
  Orientální shimmy na špičkách, tzv. šušu, má svůj původ v sambě.

  Capoeira - brazilské bojové umění obsahující hudbu, tanec a prvky akrobacie.
  Vznikla zásluhou afrických otroků přivezených v době kolonialismu do Brazílie v 17. století. Capoeira se zrodila jako forma neozbrojeného zápasu právě mezi otroky a jejich pány, a protože byla formou boje proti vrchnosti byla pány zakázána. Šířila se i nadále, ovšem pod rouškou tance, elegantních pohybu a akrobacie.
  První oficiální školu capoeiry otevřel okolo roku 1930 Mestere Bimba. Od té doby se začala capoeira šířit oficiálně na veřejnosti a v roce 1972 byla vyhlášená brazilským národním bojovým uměním.

  Postupně se capoeira začala také šířit za brazilské hranice a v současné době se těší stále vzrůstající oblibě prakticky na celém světě. Právě díky kombinaci bojového umění, hudby, tance, elegance a akrobacie si rychle získává především mezi mladými lidmi stále více příznivců.

  Brazil funk (brazilský funk, funk brasileiro)

  Je velmi populární brazilský taneční styl. Vznikl v chudinských čtvrtích (favelách) Ria de Janeira. Je naprosto odlišný od amerického funku. Vzniká od 70-80.let minulého století, kdy se začínají pořádat tzv.“bailes“ – diskotéky, kde se hrála „black“ hudba (soul, funk, apod.). Postupem času začal vznikat zcela specifický brazilský hudební a taneční styl, který v dnešní podobě nemá s americkým funkem prakticky nic společného. Zhruba od počátku našeho tisíciletí se brazilský funk vyvíjí jako zcela samostatný žánr.

  Brazilský funk si postupně získává čím dál větší popularitu i v Evropě a jinde ve světě.

 • Kurzy 7

 • Lektor tohoto stylu

  Praha a okolí