Centrum Tance
Začíná 18. 07. 2020
Saidi s holí

Saidi s holí

(OP65859, festival, začátek: 18. 7. 2020, konec: 18. 7. 2020)

Dynamická choreografie v kabaretním stylu spojující prvky folklóru s esencí orientu v podání úžasné Eleny! Nenechte si ujít taneční workshop našeho zahraničního hosta z Řecka! Powerful choreography in cabaret style combining folklore and oriental elements. Don’t miss workshop with our guest teacher from Greece!

sobota 18. 07. | 14:30
120 minut

Elena Dahabeya
Elena Dahabeya

890
(36 EUR)

Saidi s holí O kurzu

Dynamická choreografie v kabaretním stylu spojující prvky folklóru s esencí orientu v podání úžasné Eleny! Nenechte si ujít taneční workshop našeho zahraničního hosta z Řecka!

Powerful choreography in cabaret style combining folklore and oriental elements. Don’t miss workshop with our guest teacher from Greece!

Orientální tance

Za kolébku orientálního tance, který známe dnes, je považován Egypt. Orientální tanec má bohatou historii a říká se o něm, že je to nejstarší tanec na světě. (i když tenkrát pravděpodobně nevypadal tak esteticky jako dnes.) Na jeviště se dostal díky kabaretům v Káhiře a jeho sláva zářila především díky kinematografii v době takzvané zlaté éry (golden age). 

Druhy orientálního tance:

  • Folklór (saidi, hagala apod.)
  • Baladi (tradiční styl orientálního tance)
  • Oriental (jevištní styl orientálního tance)
  • Fusion (moderní forma orientálního tance s rekvizitami – se závojem, křídly, hedvábnými vějíři apod.)

Hudba pro orientální tanec je velmi rozmanitá a plná nádherných arabských rytmů hraných na buben ve tvaru přesýpacích hodin – na darbuku. Melodickou linku tvoří tradiční nástroje kanoun nebo oud, případně jiné modernější melodické nástroje. 

Kostýmy na orientální tanec jsou nedílnou součástí šatníku každé tanečnice. Pro styly oriental a fusion můžeme zvolit dvoudílný kostým s odhaleným břichem, pro folklórní styly a baladi je vhodnější obléknout si tradiční galabeu, případně kostým, který je přímo určený pro daný folklórní styl tance. Líčení je v orientálním tanci výrazné a podtrhuje krásu, smyslnost a ženskost. 

Proč začíst s orientálním tancem? Orientální tanec přináší radost a uvolnění, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí. Zlepšuje pohyblivost a koordinaci celého těla, posiluje svaly pánevního dna a formuje postavu.

Základní taneční pohyby: 

  • Jemné pohyby (kroužky, osmičky, vlnění tělem apod.)
  • Paže (krásné orientální paže dokreslující pohyb boků)
  • Akcenty a shimmy (akcenty a třasy tělem – oblíbená esence orientálního tance)
  • Kroky a otočky (základní arabský krok a mnoho dalších zajímavých tanečních pohybů po prostoru)

Zdroj: Katka Derouet

Co s sebou?

Jakýkoliv pohodlný oděv, který nebrání v pohybu (tričko, tílko, širší sukni nebo elastické kalhoty, legíny), měkkou obuv se světlou podrážkou, vhodné jsou taneční piškoty nebo footundeez, ale tančit se dá i bosky. Elegantním doplňkem je třásňový šál nebo šátek přes boky. S sebou je dobré mít pití.

Doporučte tento kurz/lekci svým kamarádům a přátelům:

Elena Dahabeya

Elena Dahabeya

Elena Dahabeya (Eleftheriou) je tanečnice, choreografka a lektorka z řeckých Atén. Studovala contemporary, balet, jazz a step a získala diplom za studium jevištního umění na „The American College“ v Řecku. Utvořila „Kazafy Troupe Řecko“, tedy první profesionální egyptskou folklórní skupinu. Po boku Mohameda Kazafyho řídí a trénuje tuto taneční…

Více na profilu lektora