Historie Centra Tance

Byl jednou jeden... 

Věřte nebo ne, naše historie opravdu začíná jako pohádka. Psal se rok 1997 a jeden velmi podnikavý mladík, který začal hned po sametové revoluci podnikat v oblasti počítačů a IT, potkal krásnou a šikovnou slečnu, která uměla tančit. Podle zahraničních videí se naučila i orientální tanec a byla první a dlouho jedinou ženou v Česku, která tento tanec mistrně ovládala. 

Spojení podnikatele a umělkyně logicky vyústilo v otevření prvních lekcí orientálního tance v Mladé Boleslavi, Plzni a později v Praze. České ženy se do orientálního (břišního) tance naprosto zamilovaly, protože bořil dosud zavedené mýty, že k tanci je třeba partner a tanečnice musí být mladá, krásná a štíhlá.... 

 • Už vás takhle podaná historie nebaví? Podívejte se na naše milníky v odrážkách. 
 • Baví vás to a chcete vědět, jak to bylo dál? Čtěte níže :).

 

Historie v bodech

 • 1997 vzniká Centrum Orientálního Tance  
 • 2003 první zájezd s orientálním tancem k moři (ostrov Cres)
 • od 2004 vydáváme taneční výukové VHS a DVD (celkem 7 dílů)
 • 2005 měníme jméno na Centrum Tance – nabízíme totiž už 20 stylů tance (nejen orientálního) a cvičení
 • 2005–2011 pořádáme (první) národní soutěž Miss Orient (7 ročníků)
 • 2006–2022 pořádáme mezinárodní Let´s Dance Prague International Festival a Let´s Dance Prague Oriental Competition (16 let)
 • 2008 máme 70 výukových lokalit, 160 lektorů a otevíráme pobočku na Václavském náměstí v budově Melantrich
 • od 2009 pořádáme rekvalifikační kurz Lektor tance, akreditovaný MŠMT, do roku 2024 proběhlo již 19 kurzů  
 • od 2010 pořádáme Dance of Love, později přidáváme i Taneční společně
 • 2014 otevíráme další pobočku v centru Prahy (na Politických vězňů): oázu pro klidnější tanec a body and mind aktivity
 • 2017 slavíme 20 let: máme 120 lektorů, 18 sálů, 100 stylů tance a cvičení
 • 2019–2021 covid uzavírá naše sály, ale my se nevzdáváme a tančíme a cvičíme alespoň online
 • 2022 slavíme čtvrt století
 • 2024 jsme se konečně dokopali napsat tuto historii :-) 

A jak to bude dál? Máte to ve svých rukou vy, naši milí a věrní klienti. 

 

Historie ve větách

Už v prvních kurzech v 90. letech našly v tanci ženy samy sebe. Byly to ženy všech věkových a váhových kategorií, které na lekcích potkaly nové přátele a zjistily, že tanec (pohyb) je lék na nejrůznější neduhy na těle i duši a funguje jako úspěšná terapie proti stresu.

Začali jsme si říkat Centrum Orientálního Tance (klienti nám říkali jen COT). Stejný úspěch a stejné poslání jako taneční kurzy měla i národní soutěž Miss Orient, kterou jsme v roce 2006 založili, první a nejúspěšnější svého druhu v ČR. Finále jednotlivých ročníků přenášela televize, jako hosté nebo porotci soutěže zasedali vedle odborníků i známé osobnosti (např. Vlastimil Harapes, manželka premiéra Paroubka aj.). Soutěž se konala 7 let.

Spolupracovali jsme s dalšími nově vznikajícími studii orientálního tance. Založili jsme Asociaci Orientálních Tanců za účelem sjednocení výuky břišního tance v ČR.

Začali jsme vydávat unikátní výukové videokazety a poté DVD. Nejen orientálního tance, ale už také latinskoamerických tanců a flirt dance. Celkem jsme jich produkovali 7 a byl o ně obrovský zájem. 

Postupně jsme přidávali do naší nabídky další taneční styly – africké tance, street dance, flamenco, balet... Troufáme si tvrdit, že jsme přispěli svou troškou (možná i hromadou) do mlýna a pomohli českému národu najít cestu k pohybu a tanci. 

Jako první v ČR jsme pořádali taneční dovolené. Začali jsme orientálním tancem na ostrově Cres a dovolené s tancem a/nebo jógou pořádáme dodnes (v r. 2024 již 21. rokem). 

Díky nadšeným a milým klientům jsme otevírali nové pobočky v Praze, Brně, Ostravě, Jablonci nad Nisou a dalších městech. A v roce 2005 jsme měli v taneční nabídce už 20 stylů a začali si říkat Centrum Tance. Přestalo platit, že COT/CT navštěvují jen ženy – stále častěji naše lekce vyhledávali i muži. 

Začali jsme pořádat taneční festival Let´s Dance Prague International Festival, jehož věhlas daleko přesáhl hranice ČR i Evropy. Taneční odborníci z celého světa vedli workshopy, vystupovali na galashow a zasedali v porotě Let´s Dance Prague Oriental Competition, na niž se sjížděli soutěžící z celého světa. Festival jsme pořádali 14 let.

Do původních sálů jsme se už nevešli, a proto jsme v roce 2008 slavnostně a za přítomnosti řady tanečních osobností a medií otevřeli novou pobočku na Václavském náměstí v budově Melantrich,

Ve stejném roce jsme začali pořádat únorovou přehlídku vystoupení našich kurzistů pod názvem Dance of Love. Akce oslavující lásku k tanci je sice trošku prodělečná :-), ale bereme ji jako dárek pro klienty, kteří mohou vystoupit s tím, co se za celý semestr naučili, na prknech, která znamenají svět. Postupně jsme přidali i obdobnou červnovou akci Tanečně společně, protože klienti se učí choreografie i na jaře a bylo by škoda je nepředvést.

V roce 2017 jsme oslavili 20 let na trhu. Za dva roky poté přišel covid, který nasadil našim lektorům i klientům roušky a na dlouhé měsíce uzavřel naše sály. Doba to byla těžká. Naštěstí při nás i nadále stal mladík ze začátku příběhu (i když dnes už není úplně mladíkem :-)). On a jeho přátelé (a později obchodní partneři) nás podporují a pomáhají nám a my jsme se o ně mohli i v této nelehké době opřít. Přežili jsme ale také díky neuvěřitelně skvělým klientům, za které jsme nesmírně vděční – někteří z vás to s námi vše prožíváte úplně od začátku.  

A díky vám a všem dalším skvělým lidem kolem Centra Tance jsme mohli v roce 2022 oslavit už čtvrt století.

Od té doby se neustále vyvíjíme, měníme pobočky, některé rušíme, jiné přidáváme. Co ale zůstává, je pevné jádro majitelů a administrativy, které tvoří skupina nejen kolegů, ale především přátel. Tanec a cvičení nás baví a jsme rádi, že můžeme být součástí skvělé party, která předává klientům radost z pohybu. Co dále zůstává, jsou lektoři. Někteří odcházejí a do rodiny přijímáme nové, ale vybíráme je tak, aby to byli nejen taneční odborníci, ale především dobří a laskaví pedagogové, kteří vědí, že většinou nechcete být baletmistry, ale že tančíte a cvičíte pro radost. Pokud se ale někdo z vás chce v tanci posouvat profesionálním směrem, své místo si u nás také najde. Důkazem jsou dechberoucí vystoupení na tanečních přehlídkách Dance of Love a Tanečně společně. Pro taneční fajnšmekry, kteří se chtějí v tanci vzdělat do hloubky a třeba ho i učit, pořádáme navíc od roku 2009 specializované kurzy Lektor tance s akreditací MŠMT.

Co si přejeme?

Chceme být oázou, kam utíkáte před strastmi každodenního života, kam se chodíte vyřádit, odpočinout si, načerpat síly a energii, vyplavit endorfiny, pobavit se s přáteli... a to vše při tanci a cvičení. Nemáme ambice z vás všech vychovat profesionální tanečníky. Úplně nám stačí vaše spokojenost a úsměv na tváři.