• O lektorovi

  Lektorka absolvovala rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT: Lektor orientálního tance

  Martina je narozená v hvězdném znamení starostlivého Býka a věnuje se orientálnímu tanci již od roku 1999.

  „Jsou dny, kdy by si člověk radostí poskočil, nebo se naopak pohodlně posadil do křesla a poslouchal příjemnou hudbu. Pro mě je tím poskočením, či posezením tanec. Přistihla jste se, že se vám zhoupnou boky, když slyšíte hezkou písničku? Tak to je přesně to, co mě těší, když ženy a dívky, které tančí, dovedou. Já sama se nechávám tancem unést kdykoliv – doma když žehlím, v obchodním domě když si vybírám něco hezkého na sebe, na hodině s mými tanečnicemi.

  Přídavné jméno tance - “orientální“ je pro mě synonymem ke “kořeněný“, “voňavý“, “plný chuti“. Přesně takové, příjemně “okořeněné“ se snažím připravit i své taneční hodiny.

  Inspirací je mi příroda, její barvy i zvuky. Poslouchejte třeba tlukot vašeho srdce, kapky deště za oknem... Denně jsme obklopeni těmi nejpřirozenějšími zvuky a možná jejich libozvučnost lehce opomíjíme. Stejně tak barvy – v Orientu je pestrost barev každodenní součástí, pro oči Evropana se jich možná zdá mnoho, ale věřím, že i pro nás, uvyklým na střídmější kombinace, je to příjemné. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka – a já myslím, že jejich barevné kombinace obzvlášť. Používám barvy, v oblečení, pro dobíjení (i vybíjení) mých “baterek“.  

  Jaké jsou lekce orientálního tance s Martinou?

  V jejích hodinách si užijete jak vážného, tak veselého stylu tance. Detailní probrání všech tanečních prvků je pro Martinu samozřejmostí. Kromě toho Vás naučí vnímat své tělo a pociťovat radost z pohybu a volnosti, které orientální tanec nabízí.

  Co pro mě znamená tanec?

  Je pro mě přirozenou fyzickou a duševní relaxací zároveň. Díky tomuto tanci jsem získala novou možnost projevit sama sebe a také poznat krásu ženskosti. Jsem ráda, když tanečnice v mých kurzech pociťují stejnou volnost, radost a ladnost. Poprvé jsem se s s ním setkala v roce 1999, a to především s jeho tureckou a indickou podobou. Protože mám ráda rychlejší, veselou, rytmickou hudbu, stejně tak jako dramatickou až scénickou, moje hodiny obsahují části, při kterých se zasmějeme a „vyřádíme“, ale také takové, při kterých budeme “odvážně vážné“. Nové prvky nejraději rozkládám na úplné jednotlivosti přímo při tanci, tak aby se po jejich spojení prvek sám “vyloupnul“. Samozřejmě je ráda samostatně vysvětlím. Důležité je si tanec užít a prožít, a proto proč na chvíli nebýt třeba hladovou kobrou nebo parádnicí před zrcadlem...?

  Kde získávám energii a jak se udržuji v kondici?

  Tanec vyžaduje hodně energie a tu, musím se přiznat, získávám tím nejobyčejnějším, ale také nejprověřenějším způsobem – spánkem. Jednou mi kdysi někdo dal radu: „Když už nemůžeš dál, dobře se najez a vyspi.“ Vyzkoušejte to – vážně to funguje :o)! Také, možná ne až tak originální, ale účinné k získání dobré kondice je chůze. Ono to není jednoduché - ignorovat výtah, jezdící schody a třeba i autobus, když to máme jen jednu zastávku...

  Co se mi líbí a nelíbí na Zemi?

  Poslední dobou je velmi žádaný nejen orientální tanec, ale i další aktivity jako jóga, tai-chi a jiné. Věřím, že zájem o tyto aktivity z východní části zeměkoule, je náš “nevědomý“ návrat k přirozenému pohybu a také odpovědí na uspokojení naší touhy – alespoň chvilku nikam nespěchat, být sám sebou.

 • Lekce

  Hledáme pro Vás lekce, počkejte prosím…