• O lektorovi

  Michal se věnuje tanci a józe již přes 30 let, a to jak profesionálně, tak jen tak pro potěšení. S Centrem Tance spolupracuje už od počátku jeho vzniku a vede zde lekce pro dospělé a seniory. Styl výuky vždy přizpůsobuje potřebám a možnostem svých klientů (více o Michalovi se dozvíte ve videomedailonku).  

  K tanci se Michal dostal již v raném dětství v taneční přípravce. První lekce baletu pak absolvoval během dlouhodobého pobytu v kanadském Montréalu. Klasický tanec ho natolik učaroval, že si studium později prohloubil na osmileté státní taneční konzervatoři v Praze. Michal již během studií dostal angažmá v divadle (divadlo Image), kde následně působil několik let v souboru moderního tance.

  Když Michal skončil s prací v divadle, jeho dlouholetý zájem o Asii ho přivedl ke studiu klasických asijských tanečních stylů. V počátcích Centra Tance tak u nás vyučoval orientální tanec (styl "raqs sharqi"), ke kterému vytvářel metodiky a školil lektory. V průběhu let se pak Michal věnoval studiu a výuce dalších stylů jako je jihoindický styl "bharatanatyam", severoindický styl "odissi" a balijský tanec (zejména styl "bebancihan").

  Zmíněné asijské klasické tance Michal studuje pod přímým vedením indických a indonéských učitelů jak u nás, tak v Indii a Indonésii. Klasický balijský tanec a hudbu Michal studoval v rámci stipendia na univerzitě v Denpasaru (ISI, Bali), které získal od indonéské vlády.

  Co se jógy a indické kultury týče, tak s ní se Michal setkal již jako malé dítě v Zambii, kde s rodiči žil od svého narození, a kde také navštěvoval školku vedenou tamější indickou komunitou. Jeho vychovatel byl z afrického kmene, a dům, kde s rodiči žil, byl hned vedle muslimské části města. Michal tedy vyrůstal v Africe v multikulturním prostředí, kde byl od malička vystaven hinduistické, africké a islámské kultuře. Odtud pravděpodobně pramení Michalův celoživotní zájem poznávat cizí kultury.

  S cvičením jógy začal Michal již v jedenácti letech, kdy nejprve cvičil podle metodiky B.K.S.Iyengara. K systematickému studiu jógy se dostal v době svých studií na Bali, kde studoval jógu v rámci programu na ICCR (Indian Council for Cultural Relations). Následná spolupráce s touto institucí Michala nakonec přivedla až na pozici koordinátora kulturního oddělení na Indické ambasádě v Praze. Díky práci na velvyslanectví a dennímu kontaktu s Indií se nakonec rozhodl absolvovat postgraduální studium pedagogiky jógy (D.Y.Ed.) v indické Lonavale a vydat se opět cestou lektora na plný úvazek.

  Po svém návratu z Indie Michal dva roky vyučoval didaktiku jógy na Univerzitě Kalově (FTVS UK) v rámci nástavbového studia pro lektory jógy 3. stupně. Nyní zde jako externí lektor vyučuje v programu U3V.

  V současné době Michal dále prohlubuje své vzdělání studiem klasických indických jazyků a indické filozofie. Ve své terapeutické praxi se věnuje kraniosakrální osteopatii (francouzská škola) a thajsko-jógové masáži, kterou studoval v Bangkoku.

  Práce lektora je pro Michala srdeční záležitostí. Čeho si ale Michal ve své profesi cení nejvíce, jsou dlouholetá přátelství, která si se svými studenty vytvořil.

  Milé ohlasy našich klientů

  "Dobrý den, moc jsem si užila kurz Thajská jógová masáž. Lektor Michal Mach vše skvěle vysvětlil. Ráda bych si ji někdy zopakovala v delším časovém úseku, abych si mohla všechny techniky masáže v pomalejším tempu vyzkoušet. S pozdravem J. K."

 • Lekce

  Hledáme pro Vás lekce, počkejte prosím…