Centrum Tance logo
 • O lektorovi

  Dance Sandeep, rodák z Hajdarábádu v Indii, je profesionální tanečník a choreograf žijící v Praze. Jeho specializací je bollywood, jihoindický street dance a urban dance. Zároveň ovládá i další taneční styly jako hip hop, house, MTV nebo vogue. V průběhu své více než desetileté taneční kariéry Sandeep vystoupil na mnoha akcích v Praze. Zároveň se objevil v několika reklamách, hudebních klipech a filmech. Jeho cílem je rozšířit indický tanec a kulturu mezi obyvatele České republiky. Účastníci jeho kurzů oceňují zejména energii a živou atmosféru.
  Sandeep se zaměřuje na vytváření exotických choreografií, které baví a inspirují lidi po celém světě. Jeho choreografie jednoznačně odrážejí jeho autentickou řeč těla ovlivněnou nejrůznějšími tanečními styly. Veškeré Sandeepovo dílo lze nalézt na YouTube: Dancing Tigers, Facebooku: DanceSandeep a Instagramu: dancesandeep.

  English:

  Dance Sandeep is a native of Hyderabad, India and he is a professional dancer and choreographer currently based in Prague. He specializes in Bollywood, South Indian Street Dance, and Urban Dance. He is also trained in other dance styles such as Hip Hop, House, MTV, and Vogue. With more than 10 years of experience in the dance field, Sandeep has been featured in numerous stage performances across Prague and has made a few appearances in ads, music videos, and films. As a dance instructor, he has been teaching BollyUrban, BollyFitness, and South Indian Street Dance in several studios with the aim of bringing Indian dance and culture to the beautiful people of the Czech Republic. His lessons are especially popular for their energetic and vibrant atmosphere.

  Sandeep is devoted to designing exotic dance routines that can entertain and inspire people globally. His choreographic products distinctly reflect his unique and authentic body language that is influenced by a diversity of dance styles. All of Sandeep‘s masterpieces can be found on his YouTube channel: Dancing Tigers, Facebook Page: Dance Sandeep, and Instagram page: dancesandeep.

   

 • Kurzy 0

  Tento lektor momentálně nevede žádné lekce.

  Zkuste něco nového