Bílé Poličany

ZÁMEČEK V BÍLÝCH POLIČANECH

Povídání

Víkend 19.10.-21.10.2001 jsme strávili na zámečku v Bílých Poličanech v Podkrkonoší. Všichni jsme se zde setkali v pátek vpodvečer. Ubytovali jsme se a zasedli do Velké jídelny k večeři. Paní kuchařky nás uvítaly špagetami s masovou směsí. Pak jsme se přesunuli do sálu zámeckého divadélka a začali tancovat. Lektorka Kristina rozvlnila boky začátečníků a lektorka Romana tančila v rytmu bubínků a fléten s pokročilými tanečnicemi.

 

V sobotu ráno po snídani jsme se rozdělili. Polovina šla tancovat a druhá polovina měla povídání o kosmetice. Kristina nám vysvětlila, jak se pozná jarní, letní, zimní a podzimní typ, jaké oblečení a barvy se ke každému hodí a jak bychom se měli líčit. Odnesla to naše masérka – byla schválně nalíčena tak, jak by se líčit neměla, abychom názorně viděli chyby, které často při líčení děláme.

 

Při tancování jsme se také natočili na video. Nejdříve jsme z toho měli nepříjemný pocit, ale pak jsme si zvykli. Po obědě (polévka, plněné papriky s rýží) jsme se na sebe podívali – pustili jsme si natočené video. Museli jsme se sami sobě smát. Když se každá z nás viděla, usoudila, že všichni ostatní vypadají mnohem lépe než ona. Kameramance Lence se všechny tanečnice moc líbily. Každopádně jsme se shodli, že je to jedinečná příležitost, jak se při tanci vidět a opravit případné chyby – video se se zrcadly nedá srovnávat.

 

Ve tři hodiny odpoledne začalo opět tancování. Znovu jsme se rozdělili a polovina si šla povídat o kosmetice a druhá polovina se tančila. Odpoledne jsme si mohli vyzkoušet žonglování. Nejdříve nás ruce vůbec neposlouchaly a míčky byly jako živé a stále nám padaly na zem. Postupně, díky naší velké dávce trpělivosti i žongléra Tomáše, se někomu už podařilo přehodit dva i tři míčky. Ale na to, jak Tomáš žongluje se 4 i 5 míčky a nebo s kuželkami, jsme se jen obdivně dívali.

 

Ve volném čase jsme mohli zúčastnit další části programu – tetování japonským práškem. Bílý prášek se rozmíchává s vodou tak dlouho, až ztmavne, a pak se speciálním štětečkem nanáší na kůži, kde vydrží 1-3 týdny. Vymýšleli jsme různé vzory a malovali si je na rozličná místa na těle.

 

Ačkoli sluníčko se nám za celý víkend mnoho neukázalo, nám to příliš nevadilo. Interiér zámku, především salonek, jídelna a knihovna, byly tak krásné, že se nám ani nechtělo ven. Přesto se však někteří z nás vydali na procházku zámeckým parkem. Barevné listí pod nohama krásně šustilo, vlahý podkrkonošský vzduch nám čistil městské plíce a vodotrysk ve fontáně dotvářel atmosféru pohodového sobotního odpoledne.

 

Někdo se jel také podívat autem do asi 5 km vzdáleného Miletína. Později nás vyvedli z omylu – vyjížďka se uskutečnila nikoli za účelem prozkoumání místních památek, ale především restaurace a cukrárny.

 

Po večeři (pečené kuře, brambor, obloha) nás čekala masáž. Ulehli jsme na měkké karimatky, zaposlouchali se do relaxační hudby a nechali se od kolegyní masírovat. Masérka Hanka nám ukazovala, jak správně masérské hmaty provádět, aby byly co nejpříjemnější a zároveň účinné. Když jsme byli asi v polovině masírování, zhasla světla. Dozvěděli jsme se, že vypadl proud v celé vesnici i okolí. Místní nám prozradili, že jednou trval výpadek až do rána. Do sálu jsme dostali svíčky z místní hospůdky, ale ti, co byli právě v zámku, takové štěstí neměli. Nezbývalo než čekat, až pan ředitel přinese další svíčky. Vzhledem k tomu, že bylo již kolem osmé hodiny večer, obklopila zámek černočerná tma. Bylo těžké si neuvědomit, že jsme na zámku, kde určitě mají i svá strašidla (Bílá paní zde prý chodí pravidelně ve dvě ráno a vrže schody), a že se v nedalekém Miletíně narodil Karel Jaromír Erben, a z místního okolí čerpal náměty ke svým ponurým baladám.

 

Čekání na proud jsme si zkrátili dalším bodem programu – nočním žonglováním. Ohnivé kužele létaly vzduchem a Tomáš nám ukazoval různé triky a efekty. Nikdo se však neodvážil (i po odpoledním tréninku s míčky) si vzít oheň do ruky. Proud nakonec zapnuli asi po 2 hodinách, a tak jsme se mohli v klidu uložit k spánku.

 

V neděli ráno nás opět čekala snídaně ve Velké jídelně, pak tancování a nezbytné tetování. Mimoto jsme se ještě naučili, jak si namasírovat krk a šíji. V dnešní uspěchané a počítačové době zrovna tyto partie masáž hodně potřebovaly. Po obědě jsme se rozloučili a postupně se vydali na cestu k domovu.

 

Většina tanečnic se shodla, že byl víkendový seminář hezký a zajímavý, jen – jako minule – byl trochu náročný. Každopádně všichni odjížděli plni nových zážitků.

Datum

19.–21. 10. 2001

Lektorky

Hanka - masérka
Tomáš - žonglér

Romana T
Romana T

Hlavní program

Orientální tanec ve skupinkách dle pokročilosti:

  • Začátečnice
  • Pokročilé tanečnice

Doprovodný program

  • žonglování
  • masáže - zad a krku
  • malování japonským práškem na kůži
  • natáčení a promítání videa
  • kosmetika, líčení, barevná typologie

Podobné semináře na stejném mistě

Zajímavosti okolí

Díky geografické poloze jsou Bílé Poličany ideálním místem k relaxaci, aktivní dovolené ale také k pořádání výletů do okolí. V okruhu několika kilometrů je možno navštívit velké množství turisticky zajímavých lokalit.

 

ZOO Safari - Dvůr Králové nad Labem 10 km
pro milovníky exotických zvířat je zde vyhlášená Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem známá pod označením "SAFARI".

 

Zámek Kuks 12 km
Ojedinělý komplex vrcholného baroka v Kuksu je tvořen vyjímečným sepětím barokního sochařství a architektury reprezentované budovou hospitalu, kostela s hrobkou společně se souborem alegorií Ctností a Neřestí. Velkolepé dílo vzniklo z mecenášství hraběte F.A.Šporka za účasti vrcholných tvůrců baroka M.B.Brauna a G.B.Alliprandiho.

 

Braunův Betlém 11 km
Betlém - mimořádný poutní a meditativní barokní areál tesaný přímo do rostlého kamene mistrem baroka M.B.Braunem. Toto velkolepé přírodní divadlo, zasazené do lesního zátiší, zobrazuje biblické příběhy.

 

Vrchol Zvičina 9 km
Hlavní dominantou krkonošského podhůří a našeho regionu je vrchol Zvičina. Je důležitou kulturně-historickou křižovatkou celé oblasti a významným sportovním a turistickým centrem. K oblíbeným sportovním činnostem na vrcholu Zvičiny patří v letním období paragliding, cykloturistika a v zimě lyžování.

 

Hořice v Podkrkonoší - sochařské sympozium, hořické trubičky 11 km
Hořice v Podkrkonoší - město kamenné krásy. Zdejší tradice těžby hořického pískovce dala vzniknout mnoha kamenickým a sochařským dílnám a později i vzniku první odborné sochařsko - kamenické školy v Čechách. Nejrozsáhlejší sbírka moderního světového sochařství je zbudovaná v přírodním areálu na vrchu sv. Gotharda v Hořicích. Souborné sochařské dílo je vyvrcholením sochařsko - kamenické tradice tohoto kraje.

 

Miletín 4 km
Ve 12. století zde stával knížecí hrad, od roku 1241 do husitských válek komenda řádu německých rytířů. Na místě hradu byl v letech 1693 - 1701 postaven barokní zámek, později empírově upravený. Ve 13. století zde byl postaven ranně gotický kostel. Rodné městečko K.J.Erbena (1811 - 1870) - Miletín, je v současnosti klidné podkrkonošské městečko. Na počest narození K.J.Erbena je pojmenováno náměstí a je možné navštívít jeho rodný domek. V letních měsících Miletín nabízí možnost koupání v koupališti s travnatou i písčitou pláží. Miletín je též proslulý výrobou tradiční perníkové pochoutky Miletínské modlitbičky, které zde již s tradicí od roku 1820 vyrábí a prodává perníkářská rodina Erbenů.

 

Josefov - podzemní chodby, lapidárium 18 km
Podzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí jejího obranného systému a dnes je největší turistickou atrakcí města Jaroměře. V době svého vzniku - v 18. století - představovaly asi nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě a byly dlouhé téměř 45 km. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost, s nebezpečnou prací minérů a technickou vyspělostí tehdejších vojenských inženýrů. Vedle poutavého výkladu průvodce přispívá k romantické a tajuplné podzemní prohlídce i osvětlení ručními lampami se svíčkami. Lapidárium se nachází v kasematních prostorách bastionu č.I, kam se lze dostat spojovací chodbou přímo z podzemí. Část kasemat je opatřena dobovým vojenským vybavením. V lapidáriu jsou instalovány originální plastiky světců, které v letech 1723 - 1727 vytvořila umělecká dílna M.B.Brauna.