• O lektorovi

  S Vendulkou se můžete podrobně seznámit v krátkém videomedailonku nebo ve videorozhovoru z května 2020 nebo v o něco starším klasickém rozhovoru.

  Jak dlouho učím?
  V Centru Tance učím od září 2007, ale první lektorské zkušenosti jsem nabrala již dříve při výuce na rodné Vysočině.

  Čím mi orientální tanec přirostl k srdci?
  Občas mám pocit, že už je tam přirostlý odjakživa a vším :-). Ale pokud mám jmenovat, tak především pro ženskost, kterou probouzí, zdravé sebevědomí, které ženám dává, pro splnění dětských snů a možnost být na chvíli princezna z pohádky či svůdná femme fatale, hravost, násobení radosti a její rozdávání ostatním, nebo naopak vytančení se ze smutků... Je toho spousta. Zkrátka mohu jen doporučit!!!

  Jaké jsou mé lekce
  Lekce se samozřejmě liší obsahem dle zaměření a pokročilosti, ale pravidlem je u všech úvodní zahřátí svalů při důkladné rozcvičce, procvičení prvků a kombinací při roztančení, a pak už práce na choreografii, kombinacích či probíraném stylu tance. Také se snažím pravidelně zařazovat alespoň chvíli pro vlastní improvizaci svých tanečnic, a pomáhat jim s „překladem“ hudby do tanečních pohybů. Do hodin také vkládám i trošku teorie, ať už se jedná o obecné informace o tanci, specifika různých stylů tance, základy o arabských rytmech či rady a tipy na vystupování či líčení. Na konci hodiny se pak vydýcháme a při závěrečném stretchingu uvolníme svaly. Zkrátka mým cílem je to, aby dámy odešly z lekcí spokojené, příjemně unavené a nabité pozitivní energii a radostí z tance.

  Co dávám na lekcích navíc
  Co se týče náplně kurzů, snažím se, aby dámy měly již od začátku pocit, že tančí, že spolu jen necvičíme „orientálni aerobic“, i když samozřejmě chvíli trvá, než si člověk pořádně osvojí základní prvky a dá to práci rozhýbat ztuhlé svaly. Kladu velký důraz na správné zvládnutí všech prvků, aby si mé tanečnice mohly tanec užít bez starostí o nechtěné zdravotní problémy. Snažím se o individuální přístup, důkladné vysvětlení a především o to, aby si dámy tanec co nejvíce užily. Jak jsem již psala výše, v každém kurzu se učíme různé choreografie (od těch nejjednodušších pro začátečnice, po raks sharki, či tanec s rekvizitami pro pokročilé), ale mou „srdeční záležitostí“ jsou drum sola, takže na své lekce srdečně zvu všechny příznivce hudby v rytmu bubnů, ale samozřejmě i všechny ostatní, kteří by se rádi ponořili do krás orientálního tance, ať už se jím chtějí zabývat jen relaxačně, nebo se dozvědět i něco navíc a pořádne na sobě „zamakat“ :-)

  Co mi přináší bollywood
  K bollywoodu jsem se dostala na lekcích Mirky Gebouské, a okamžitě mě nadchl. Sice jsem ze začátku bojovala s postavením rukou a jejich pohyby, které jsou mnohdy diametrálně odlišné od těch v orientálním tanci, ale pak už jsem si tanec jen užívala. Bollywood je veselý, plný energie, a dovolí vám se pořádně „vyřádit“ a vyčistit si hlavu. Tancem si zlepšíte fyzičku, koordinaci celého těla, jemnou motoriku prstů, synchronizaci pohybů a především náladu!!!

  Jaké jsou mé lekce bollywoodu
  Na začátku se pořádně protáhneme a zahřejeme svaly, poté se pustíme do procvičování jednotlivých prvků, které budeme postupně spojovat do kombinací a choreografií. Učit se budeme také indické mudry (postavení prstů nebo rukou, gesta). Na konci lekce nesmí chybět závěrečné protažení s prvky jógy a relaxace, abyste domů odcházely nabité novou energií a s dobrým pocitem.

  Taneční úspěchy
  Asi největším úspěchem pro mě bylo vůbec poprvé vystoupit na pódium a tančit pro stovky lidí v sále, jelikož jsem už od malička obrovský trémista, a tímhle jsem opravdu překonala sama sebe :-). Jinak ale k těm skutečně tanečním úspěchům patří především vítězství ve 2. ročníku soutěže Miss Orient, kde jsem kromě titulu Miss Orient 2006 získala i korunku pro Miss Orient sympatie diváků. Pyšná jsem také na každý pokrok svých kurzistek a především na to, když se odhodlají také „vkročit do jámy lvové“ a predvést své umění publiku.

  Taneční projekty
  V současné době se stále vzdělávám a zdokonaluji v rozmanitých stylech orientálního tance, v tancích indických, jak bollywoodu, tak folklórních a klasických tancích Indie a ráda zkouším i jiné taneční styly. Také se více zaměřuji na práci s tělem a prohlubuji své znalosti v oblasti Labanovy analýzy pohybu.
  Jinak se věnuji vystupování, ať už sólově (jak na soukromých akcích, tak např. v Krčmě u 7 Švábů, nebo v restauraci Klub cestovatelů v Praze, kde mne můžete pravidelně vidět tančit), nebo s lektorkami CT, i se svými šikovnými kurzistkami v orientální skupině Džawáhir a bollywoodské skupině Diwali.

  Vystoupení
  Nejraději tančím temperamentní bubínková sóla (drum sola), tanec s křídly Isis, který je pro diváky velice efektní, nebo tanec s čínskými hedvábnými vějíři. Nabídnout mohu také ladný tanec se závojem, tajemný a nebezpečný tanec se šavlí, tanec se svíčkami, s hůlkou, s činelkami, orientální flamenco, cikánské tance, indický filmový tanec bollywood, a také klasický orientální tanec – raks sharki.

   

  Lektorka absolvovala rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT: Lektor orientálního tance

   

  MISS ORIENT 2006
  Vendulka je sympatická a usměvavá lektorka orientálních a indických tanců, která si zakládá na individuálním přístupu a radosti z tance. Na kurzech se s ní můžete setkat především v Praze, ale i na seminářích v Plzni, na Vysočině a po celé ČR. V roce 2006 vyhrála celostátní soutěž Miss Orient a získala také korunku pro Miss Sympatie. Orientálnímu tanci propadla roku 2004 a jak sama říká, vypadá to na vášeň na celý život.

  Vzdělání

  ORIENTÁLNÍ TANEC

  V orientálním tanci jsem absolvovala nespočet seminářů u českých i zahraničních lektorů. Z českých mohu jmenovat např. Shereen, Katku Krejčovou, Karolinu Idrisovou, Šárku Martinákovou, Michala Macha, Mirku Gebouskou, Badriyah, Táňu Krištůfkovou, Delilu, Katku Zezulkovou, Zuzku Štychovou atd. Ze zahraničních lektorů to byli např.: Beata a Horacio Cifuentes, Jillina, Boženka, Rachel Brice, Mardi Love, Sharon Kihara, Sandra (USA), Serkan Tutar, Lubna Emam, Osama Emam, Mohamed Kazafy, Aleksey Ryaboshapka, Tito, Randa Kamel, Yousry Sharif a další.

  BOLLYWOOD

  S bollywoodským tancem jsem začala u Mirky Gebouské, a dále se vzdělávala na seminářích Helenky Valtové, Sunny Singha, Nivedity, Jasvindera, Michala Macha atd.

  DALŠÍ VZDĚLÁNÍ

  2011 - rekvalifikační kurz Lektor orientálního tance, akreditovaný MŠMT

  2012 - intenzivní týdenní kurz Labanovy analýzy pohybu v polské Poznani s Ciel Werts a Joan van der Mast

  2014 - roční kurz Vědomé tělo (Labanova analýza pohybu, Bartenieff fundamentals) u Reny Milgrom

  2014 - kurz Cvičení dle Ludmily Mojžíšové

  2015 - lektorský certifikát Školy pánevního dna pomocí Metody 3x3 (u její zakladatelky Renaty Skálové), která s člověkem pracuje celostně a propojuje fyzickou, emoční a energetickou rovinu.

  2015 - základní víkendový kurz hormonální jógy

  2016 - kurz Spirální stabilizace páteře dle Dr.Smíška (1ABCD) - Cvičitel a terapeut

   

  Těším se na setkání s Vámi, Vaše Vendulka

 • Lekce

  Hledáme pro Vás lekce, počkejte prosím…