Bílé Poličany

ZÁMEČEK V BÍLÝCH POLIČANECH

Povídání

Ve dnech 18.-20.5.2001 proběhl víkendový seminář s orientálním tancem na romantickém zámečku v Bílých Poličanech. Jak seminář probíhal a co všechno jsme podnikli?

 

V pátek večer, když jsme přijeli na zámeček, nás očekával velmi ochotný pan ředitel a vždy dobře naladěné paní kuchařky. Přivítaly nás pečeným kuřetem. Po večeři jsme se ubytovali a šli tancovat. Jako taneční sál sloužila velká síň místního divadélka, s pódiem a ozvučením. Lektor Michal zkrášlil celý sál orientálními obrázky s velbloudy, mešitami a pouští. Když zapálil vonné tyčinky a lektorka Romana spustila rytmy orientu, tancování mohlo začít. Po setmění zapálil náš žonglér Tomáš kuželky a rozjel svou ohnivou show. Pozorovali jsme ho chvíli se shovívavým úsměvem, to když mu kuželka upadla, a chvíli se zatajeným dechem, to když předváděl zvláštní efekty a oheň mu poskakoval před očima a nad hlavou.

 

V sobotu ráno jsme usedli k prostřenému stolu se snídaní ve velké zámecké jídelně s mramorovými sloupy. Když jsme strávili všechny dobroty, pokročilé tanečnice šly tancovat a začátečnice se odebraly do zámecké učebny, aby se dozvěděly více o arabském jazyce a písmu. Organizátorka Lenka je naučila základním frázím i několika písmenkům. Po hodině a půl si šly již téměř "plynně arabsky mluvící" začátečnice zatancovat a naopak pokročilé tanečnice je vystřídaly v učebně.
Některé tanečnice se poté odebraly relaxovat do parku, jiné odjely na výlet a ty, které měly objednaný oběd, zasedly k hodovním stolům v jídelně. Čekala na nás polévka, plněný paprikový lusk, rýže a salát. Vegetariánky dostaly obrovskou mísu zeleninového salátu.
Po obědě program pokračoval. Ti více trpěliví a zvědaví si šli do zámeckého parku na louku obklopenou lesem vyzkoušet žonglování pod vedením Tomáše, a ti fyzicky odolnější si šli zahrát s Michalem-volejbalistou plážový volejbal. Když jsme se dostatečně nabažili čerstvého podkrkonošského vzduchu, pokračovalo tancování.
Po večeři, kterou musely paní kuchařky pro výletní opozdilce schovávat a přihřívat, jsme odpočívali v historických prostorách zámku. V "herním salonku" byl pro nás zdarma k dispozici kulečníkový stůl. Po setmění zahájil Tomáš opět své ohnivé představení. Ačkoli měla většina z nás již žonglování vyzkoušené z odpoledne, nikdo si hořící kuželku do ruky vzít nechtěl. Až pan ředitel zámečku se odvážil…. trošku se ale spálil. Večer jsme navštívili místní hospůdku s velmi lidovými cenami a dobrými moky. Museli jsme okusit….
"Zábavný" program však pokračoval dále, ačkoli nebyl předem plánován. Organizátorka Lenka omylem zavřela oboje vstupní dveře do objektu z obav o bezpečnost svěřených tanečnic, aniž by si uvědomila, že má klíče jen od jedněch z nich. Naštěstí byly dámy velmi tolerantní a také obratné, a tak použili místo dveří okna do zámecké jídelny.

 

V neděli ráno pokračoval program podobně jako v sobotu. Tancovali jsme, učili se arabštinu, někteří relaxovali, jiní odjeli na celý den na výlet. Po obědě se postupně tanečnice loučily a vydávaly se na cestu k domovu. Protože nám ale počasí přálo, většina si udělala několik přestávek. Shodli jsme se, že z Bílých Poličan vedou všechny cesty do Hořic - do cukrárny. Kdo by odolal výtečné zmrzlině, lahodným slavným trubičkám a jiným zákuskům. Další zástavkou se stal zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou obklopený parkem s krotkými pávy.

 

Víkend se podle názoru organizátorů i podle názorů většiny tanečnic velmi vydařil a již se těšíme na další společné setkání.

Datum

18.–20. 5. 2001

Lektorky

Tomáš Ullrich - žonglér
Michal Máša - volejbalový trenér

Romana T
Romana T

Hlavní program

Orientální tanec ve skupinkách dle pokročilosti

  • Skupinka pokročilých tanečnic
  • Skupinka začínajících tanečnic

Doprovodný program

  • Žonglování
  • Základy arabštiny
  • Volejbalový turnaj

Podobné semináře na stejném mistě

Zajímavosti okolí

Díky geografické poloze jsou Bílé Poličany ideálním místem k relaxaci, aktivní dovolené ale také k pořádání výletů do okolí. V okruhu několika kilometrů je možno navštívit velké množství turisticky zajímavých lokalit.

 

ZOO Safari - Dvůr Králové nad Labem 10 km
pro milovníky exotických zvířat je zde vyhlášená Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem známá pod označením "SAFARI".

 

Zámek Kuks 12 km
Ojedinělý komplex vrcholného baroka v Kuksu je tvořen vyjímečným sepětím barokního sochařství a architektury reprezentované budovou hospitalu, kostela s hrobkou společně se souborem alegorií Ctností a Neřestí. Velkolepé dílo vzniklo z mecenášství hraběte F.A.Šporka za účasti vrcholných tvůrců baroka M.B.Brauna a G.B.Alliprandiho.

 

Braunův Betlém 11 km
Betlém - mimořádný poutní a meditativní barokní areál tesaný přímo do rostlého kamene mistrem baroka M.B.Braunem. Toto velkolepé přírodní divadlo, zasazené do lesního zátiší, zobrazuje biblické příběhy.

 

Vrchol Zvičina 9 km
Hlavní dominantou krkonošského podhůří a našeho regionu je vrchol Zvičina. Je důležitou kulturně-historickou křižovatkou celé oblasti a významným sportovním a turistickým centrem. K oblíbeným sportovním činnostem na vrcholu Zvičiny patří v letním období paragliding, cykloturistika a v zimě lyžování.

 

Hořice v Podkrkonoší - sochařské sympozium, hořické trubičky 11 km
Hořice v Podkrkonoší - město kamenné krásy. Zdejší tradice těžby hořického pískovce dala vzniknout mnoha kamenickým a sochařským dílnám a později i vzniku první odborné sochařsko - kamenické školy v Čechách. Nejrozsáhlejší sbírka moderního světového sochařství je zbudovaná v přírodním areálu na vrchu sv. Gotharda v Hořicích. Souborné sochařské dílo je vyvrcholením sochařsko - kamenické tradice tohoto kraje.

 

Miletín 4 km
Ve 12. století zde stával knížecí hrad, od roku 1241 do husitských válek komenda řádu německých rytířů. Na místě hradu byl v letech 1693 - 1701 postaven barokní zámek, později empírově upravený. Ve 13. století zde byl postaven ranně gotický kostel. Rodné městečko K.J.Erbena (1811 - 1870) - Miletín, je v současnosti klidné podkrkonošské městečko. Na počest narození K.J.Erbena je pojmenováno náměstí a je možné navštívít jeho rodný domek. V letních měsících Miletín nabízí možnost koupání v koupališti s travnatou i písčitou pláží. Miletín je též proslulý výrobou tradiční perníkové pochoutky Miletínské modlitbičky, které zde již s tradicí od roku 1820 vyrábí a prodává perníkářská rodina Erbenů.

 

Josefov - podzemní chodby, lapidárium 18 km
Podzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí jejího obranného systému a dnes je největší turistickou atrakcí města Jaroměře. V době svého vzniku - v 18. století - představovaly asi nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě a byly dlouhé téměř 45 km. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost, s nebezpečnou prací minérů a technickou vyspělostí tehdejších vojenských inženýrů. Vedle poutavého výkladu průvodce přispívá k romantické a tajuplné podzemní prohlídce i osvětlení ručními lampami se svíčkami. Lapidárium se nachází v kasematních prostorách bastionu č.I, kam se lze dostat spojovací chodbou přímo z podzemí. Část kasemat je opatřena dobovým vojenským vybavením. V lapidáriu jsou instalovány originální plastiky světců, které v letech 1723 - 1727 vytvořila umělecká dílna M.B.Brauna.