Za kolébku orientálního tance, který známe dnes, je považován Egypt. Orientální tanec má bohatou historii a říká se o něm, že je to nejstarší tanec na světě. (i když tenkrát pravděpodobně nevypadal tak esteticky jako dnes.) Na jeviště se dostal díky kabaretům v Káhiře a jeho sláva zářila především díky kinematografii v době takzvané zlaté éry (golden age).
Druhy orientálního tance:
- Folklór (saidi, hagala apod.)
- Baladi (tradiční styl orientálního tance)
- Oriental (jevištní styl orientálního tance)
- Fusion (moderní forma orientálního tance s rekvizitami – se závojem, křídly, hedvábnými vějíři apod.)
Hudba pro orientální tanec je velmi rozmanitá a plná nádherných arabských rytmů hraných na buben ve tvaru přesýpacích hodin – na darbuku. Melodickou linku tvoří tradiční nástroje kanoun nebo oud, případně jiné modernější melodické nástroje.
Kostýmy na orientální tanec jsou nedílnou součástí šatníku každé tanečnice. Pro styly oriental a fusion můžeme zvolit dvoudílný kostým s odhaleným břichem, pro folklórní styly a baladi je vhodnější obléknout si tradiční galabeu, případně kostým, který je přímo určený pro daný folklórní styl tance. Líčení je v orientálním tanci výrazné a podtrhuje krásu, smyslnost a ženskost.
Proč začíst s orientálním tancem? Orientální tanec přináší radost a uvolnění, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí. Zlepšuje pohyblivost a koordinaci celého těla, posiluje svaly pánevního dna a formuje postavu.
Základní taneční pohyby:
- Jemné pohyby (kroužky, osmičky, vlnění tělem apod.)
- Paže (krásné orientální paže dokreslující pohyb boků)
- Akcenty a shimmy (akcenty a třasy tělem – oblíbená esence orientálního tance)
- Kroky a otočky (základní arabský krok a mnoho dalších zajímavých tanečních pohybů po prostoru)
Zdroj: Katka Derouet